Kızılay üzerinden vergi kaçırma skandalı yargıya taşındı

Kızılay’ın Başkentgaz ile yaptığı protokolle 8 milyon dolarlık bağışı Ensar Vakfına aktarması yargıya taşındı.

Kızılay ve Başkentgaz hakkında vergi kaçırma, görevi ve güveni kötüye kullanma suçu işledikleri iddiasıyla savcılığa suç duyurusunda bulunuldu.

İzmir’in Urla ilçesinde yaşayan bir grup vatandaş, Ensar Vakfı’na bağış skandalı ile gündeme gelen Kızılay ve Başkentgaz hakkında vergi kaçırma, görevi ve güveni kötüye kullanma suçu işledikleri iddiasıyla savcılığa suç duyurusunda bulundu. Suç duyurusunda, Kızılay ve Başkentgaz yönetiminin görevden uzaklaştırılması talep edildi.


KIZILAY ÜZERİNDEN ENSAR’A 8 MİLYON DOLAR BAĞIŞLANMIŞTI

Elazığ depreminin ardından bağış kampanyası başlatan Kızılay’ın Başkentgaz ile yaptığı protokol sonucu, 8 milyon dolarlık bağışın Ensar Vakfı’na aktarması kamuoyunda büyük tartışmalar yol açmıştı. İzmir’in Urla ilçesinde yaşayan vatandaşlar, Kızılay ve Başkentgaz hakkında vergi kaçırma, görevi ve güveni kötüye kullanma suçu işledikleri iddiasıyla savcılığa suç duyurusunda bulundu.

GÖREVDEN UZAKLAŞTIRILMALARI İSTENDİ

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’na yapılan suç duyurusunda, Kızılay Genel Başkanı Kerem Kınık, Kızılay Genel Müdürü İbrahim Altan, Kızılay Genel Sekreteri Hüseyin Can başta olmak üzere Kızılay’ın 17 yönetici, Başkentgaz Başkent Doğal Gaz Dağıtım A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Torun Başkentgaz Başkent Doğal Gaz Dağıtım A.Ş. Genel Müdür Vekili Asım Yüksel ve Ensar Vakfı yöneticilerinin görevlerinden uzaklaştırılmasını talep edildi.

KANUNA AYKIRI DAVRANDILAR, DAVA AÇILSIN

Yapılan suç duyurusunda ayrıca tüm Türk Kızılay Derneği yöneticilerinin, 5253 sayılı Dernekler Kanunu’na aykırı davrandığı iddiasıyla ilgili kanunun 27/3. Maddesi uyarınca görevden uzaklaştırılmaları için İçişleri Bakanlığına müzekkere yazılması talebinde bulunuldu. Kuvvetli suç şüphesi olduğu gerekçesiyle soruşturmanın acilen başlatılması gerektiğini belirtildi.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ