Kızılay Ensar’a, Ensar Türken’e ‘bağışladık’ diyor: 8 milyon dolar kayıp!

Ensar Vakfı, Kızılay’dan gelen 8 milyon doların yurt yapımı için TÜRGEV’in Amerika’daki uzantısı Türken’e bağışlandığını iddia etti. ABD Hazine Bakanlığı bağış listesinde ise Ensar ve paraya ilişkin kayıt yer almıyor.


Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) ABD Temsilcisi Yurter Özcan, Kızılay üzerinden Ensar Vakfına gittiği belirtilen 7 milyon 925 bin dolarlık bağışa ilişkin dikkat çeken açıklamalarda bulundu.

YURT YAPIMI İÇİN TÜRKEN’E BAĞIŞLANDIĞI İDDİA EDİLDİ


Ensar Vakfı Genel Müdürü Hüseyin Kader, Kızılay’dan gelen paranın ABD’de yurt yapılması için Türken Vakfına bağışlandığını duyurmuştu.

CHP’li Özcan ABD Hazine Bakanlığı’nın bağışçıların kimliğini açıklamadan, yapılan bağış miktarlarını kalem kalem paylaştığını belirterek listede Ensar Vakfının veya 7 milyon 925 bin dolarlık miktarın yer almadığını belirtti.

DEPREM SONRASI ‘MAKSATLI’ ŞEKİLDE ÇARPITILMIŞ

Başkentgaz’ın Kızılay üzerinden 7 milyon 925 bin dolar bağış yaptığı Ensar Vakfından açıklama gelmişti.

İki yıl önce gerçekleştirilen işlemin, Elazığ depremi sonrası maksatlı şekilde çarpıtıldığını savunan vakıf, o parayla ABD’de yurt binası yaptıklarını duyurmuştu.

HAZİNE BAKANLIĞI’NA TEBLİĞ ETTİ RAKAMLAR ARASINDA YOK

CHP ABD Temsilcisi Yurter Özcan ise Amerikan Hazine Bakanlığının kimlik açıklamadan, yapılan bağış miktarlarını kalem kalem paylaştığını belirtip “8 milyon dolarlık bağış, New York’taki Türken Vakfının Hazine Bakanlığına tebliğ ettiği rakamlar arasında yer almamaktadır” dedi.

2014’TE TÜRGEV VE ENSAR ORTAKLIĞI İLE KURULMUŞ

Özcan’ın açıklamasında yer alan ifadeler şu şekilde:

– Türgev ve Ensar Vakfının Amerika’da 2014 yılında ortaklaşa kurdukları Türken isimli vakfa kurulduğundan itibaren yaklaşık 330 milyon lira (54 milyon dolar) para yollandığını ABD Hazine Bakanlığı’ndan aldığımız belgelerle ispat etmiştik.

BAKANLIK KALEM KALEM PAYLAŞIYOR

– ABD kanunlarına göre, özel veri ve kişisel hakları korumak adına ABD Hazine Bakanlığı bağışçıların kimliğini açıklamadan, yapılan bağış miktarlarını kalem kalem paylaşmaktadır.

– Bu çerçevede, Türken Vakfı’nın 2015 ve 2018 mali yılı raporlarında yer alan detaylı bağış tarafımıza henüz iletilmemiştir.

2016’DA 7,2 2017’DE 2,2 MİLYON DOLAR BAĞIŞ GELMİŞ

– Ancak Türken vakfına 2016 ve 2017 yıllarında yapılan her bir bağış miktarını ekteki listede paylaşıyoruz. Bu kalemlere bakıldığında, Ensar Vakfı ABD‘nin Kızılay üzerinden aldığını iddia ettiği yaklaşık 8 milyon dolarlık bağış, New York’taki Türken Vakfının Hazine Bakanlığına tebliğ ettiği rakamlar arasında yer almamaktadır.

– Türken Vakfının ABD Hazine Bakanlığına verdiği mali raporlara göre:  Türken’e 2016’da gelen toplam bağış yaklaşık 7.2 milyon dolar; 2017’de ise yaklaşık 2.2 milyon dolardır. 2017’de gelen en büyük bağış 1.2 milyon dolar; 2016’da ise 4.5 milyon dolardır.

LİSTE TEMİNİ SÜRECİ DEVAM EDİYOR

– 2015 Türken Vakfının en çok bağış topladığı senedir. O seneye ait bağışçı listesini temin etmek için ABD Hazine Bakanlığı’nda avukatlarımızın aracılığı ile başlattığımız süreç devam etmektedir.

HAZİNE BAKANLIĞI VE VERGİ DAİRESİ’NE DAVA AÇACAĞIZ

– Eğer kamuoyunu aydınlatmak amacıyla yaptığımız bu girişimler sonuçsuz kalırsa, CHP ABD Temsilciliği olarak ABD’de konuyla alakalı ABD Hazine Bakanlığı ve Vergi Dairesi’ne (IRS) dava açarak, bu bağışların kalemlerini öğreneceğimizi kamuoyunun bilgisine arz ederiz.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ