Kılıçdaroğlu’dan hibe aşı tartışmasına 17-25 Aralık göndermesi: Bu sefer akıllanmışlar

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, hibe aşıya 12 milyon lira ödendiği iddiasını 17-25 Aralık yolsuzluk ve rüşvet operasyonuyla yorumladı. “Haklarını yemeyelim, bu sefer akıllanmışlar. Peçeteye yazıp imzalatmak yerine bilgisayar çıktısı almışlar” dedi.


İktidar ve muhalefet arasında hibe aşı polemiği devam ediyor. İddialar karşısında Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’dan gelen cevabı ‘peçete’ çıkışıyla eleştiren Kılıçdaroğlu “Önce ‘aracı firma yok’ dediler, şimdi ‘var’ diyorlar. Bedelsiz gönderilen 1 milyon aşıya, ‘12 milyon dolar ödedik ama bir sorun neden ödedik’ diyorlar. Haklarını yemeyelim, bu sefer akıllanmışlar. Peçeteye yazıp imzalatmak yerine bilgisayar çıktısı almışlar” dedi.

“HİBE AŞIYA 12 MİLYON DOLAR ÖDENDİ” İDDİASI


Kılıçdaroğlu, Çin’den alınan aşılar için gündeme gelen aracı firma ve hibe aşıya 12 milyon dolar ödendiği iddiaları hakkında sosyal medya hesabı üzerinden yeni bir video paylaştı. Videoda grup toplantısındaki, “31.12.2020 tarihinde, 1 milyon 342 bin 298 doz aşı gümrükten Keymen tarafından çekiliyor ve Devlet Malzeme Ofisi’ne faturalanıyor. Buradaki önemli nokta şu, gümrükteki beyana göre; 1 milyon doz aşı, ücretsiz. 12 milyon dolarlık aşı ücretsiz verilmiş. Sayın Bakan’a ve Erdoğan’a soruyorum, ücretsiz olarak ithal edilen 1 milyon doz aşı Devlet Malzeme Ofisi’ne her dozu 12 dolardan fatura edildi mi, edilmedi mi? Bu sorunun cevabını bekliyorum” sözleri yer aldı.

Videoda ayrıca, Sağlık Bakanlığı’nın aracı firma olmadığına ilişkin yazılı açıklamasının görseli ve Esenboğa Gümrük Müdürlüğü’nün 30 Aralık 2020 tarihinde düzenlediği beyanname görseli de yer aldı.
 
17-25 ARALIK HATIRLATMASI

Kılıçdaroğlu’nun videoda “Bu sefer akıllanmışlar. Peçeteye yazıp imzalatmak yerine bilgisayar çıktısı almışlar” sözleri ile 17-25 Aralık büyük yolsuzluk ve rüşvet operasyonuna gönderme yapması dikkat çekti.

17-25 Aralık operasyonlarının yaşandığı dönemde İran’lı Reza Sarraf’ın, Eski Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan’a, o zaman 700 bin TL olan Patek Philippe marka saat ‘hediye ettiği’ ileri sürülmüştü. Çağlayan saatin parasını ödediğini söylemiş ve saati satın aldığına ilişkin fatura göstermişti. Ancak Patek Philippe firması, faturanın kendilerine ait olmadığını açıklamıştı. Daha sonra Çağlayan, Conrad Oteli’nin antetli kağıdına, “Saat bedeli olan 240 bin Euro’yu M.Zafer Çağlayan’dan teslim aldım” yazan ve Rıza Sarraf imzalı olduğu ileri sürülen kağıdı ‘belge’ diyerek TBMM 17 Aralık Araştırma Komisyonu’na sunmuştu. Bu durum, kamuoyu tarafından “700 bin liralık saati peçeteyle akladılar” benzetmesiyle eleştirilmişti.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ