Kılıçdaroğlu: Ensar’ın ve TÜRGEV’in bütün kayıtlarını mahkemeye isteyeceğiz

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, ailesinin başında olduğu TÜRGEV ve Ensar vakıfları üzerinden ABD'deki TURKEN Vakfı'na para aktardığı ve bu ülkeye kaçacakları iddiasıyla ilgili konuştu.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan ve aile bireylerinin yurt dışına kaçmaya hazırlandığı ve bu kapsamda TÜRGEV ile Ensar Vakfı aracılığıyla ABD’ye para transferi yaptığı iddiasıyla ilgili yeni açıklamalarda bulundu.

Halk TV’den İsmail Saymaz’ın haberine göre Kılıçdaroğlu, hakkında açılan davaya ilişkin soru üzerine, “Dava açmalarının şöyle bir yararı var: Ensar’ın ve TÜRGEV’in bütün kayıtlarını mahkemeye isteyeceğiz” dedi.


Sözlerini “O hakim kayıtları getirmezse hakim değildir” şeklinde sürdüren Kılıçdaroğlu, “TÜRGEV’in, Ensar’ın bütün kayıtlarını; kim ne kadar bağış yaptı, paralar nerelere gitti, neler yapıyorlar, tamamını mahkemeye isteyeceğim” diye konuştu.

‘MADEM YURT YAPACAKLAR NEDEN KENDİ VATANDAŞLARINA AÇIKLAMADILAR?’

TÜRGEV ve Ensar aracılığıyla gönderilen paraların öğrenci yurtlarına harcandığına ilişkin hükümetten gelen açıklamalara yönelik soruya Kılıçdaroğlu, “Eğer yurt yapılacaksa koskoca Türkiye Cumhuriyeti devleti yapamıyor mu? Manhattan adasında öğrenci yurdu mu olur? 35 katlı bina yapmışsınız, metrekaresi 10 bin dolar orada. Madem yurt yapacaklar, madem samimiler, madem bu kadar doğru dürüst iş yapacaklar neden bu rakamları Türkiye’de kendi vatandaşlarına açıklamadılar?” şeklinde yanıt verdi.

‘MAN ADASI BENZERİ BİR OLAY’

“Sizce neden Erdoğan ailesinin bireyleri vakfın başında?” sorusunu ise Kılıçdaroğlu şöyle yanıtladı: “Kendi geleceklerini hazırlıyorlar. Mal varlıklarını oraya götürüyorlar. Sermayelerini götürüyorlar. Neyle götürecekler? Vakıf aracılığıyla. Meşruiyet kazandırmak istiyorlar. İki vakıf aracılığıyla yapıyorlar. Bir Ensar, bir TÜRGEV. İkisi aracılığıyla para gönderiyorlar. Para hareketleri bunlar. Man Adası’nda neyse bu da benzeri bir olay.”

‘MAL VARLIKLARI, GÖKDELENLERİ, ÇİFTLİKLERİ VAR’

CHP lideri, “Erdoğan ve ailesinin seçim kaybedildiğinde veya bir tarihte Türkiye’den oraya gideceğini iddia ediyorsunuz değil mi?” şeklindeki soruya, şu yanıtı verdi: “Evet, Türkiye’den… Burada bir sıkıntı olduğu zaman Amerika’ya gidebilecekler rahatlıkla. Mal varlıkları var, gökdelenleri var, çiftlikleri var.”

TÜRGEV ve Ensar vakıfları, ABD’de TURKEN Vakfı ismiyle ortak faaliyet yürütüyor. TURKEN Vakfı’nın yönetim kurulunun başında Behram Turan var. Recep Tayyip Erdoğan’ın kızı Esra Albayrak da vakfın direktörleri arasında.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ