KHK’lı sağlık çalışanları dönmek istiyor

11 bin 500 sağlık çalışanı KHK’yla ihraç edildiler. Korona salgını Türkiye’de patlama noktasına giderken, KHK’lı sağlık çalışanları görev almak için “iade” çağrısı yaptı.


Farklı tarihlerde çıkarılan Kanun Hükmünde Kararnamelerle (KHK) 126 bin 300 kişi görevinden ihraç edildi. İhraç edilenlerden 11 bin 500’ü ise sağlık çalışanı. Yine en çok sağlık çalışanının ihraç edildiği sendikalardan biri de Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES) Diyarbakır Şubesi.

Mezopotamya Ajansı’nın haberine göre; KHK’lı sağlık çalışanları yaşanan salgından kaynaklı halk sağlığının daha fazla tehlikeye girmeden bir an önce hukuksuz bir şekilde alındıkları görevlerine iade edilmelerini bekliyor.


YARIN ÇOK GEÇ OLMADAN BİZİ GÖREVİMİZE İADE EDİN

Diyarbakır Gazi Yaşargil Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde çalıştığı 29 Ekim 2016 yılında hakkında herhangi bir adli ve idari soruşturma yokken görevinden alınan SES üyesi Rozerin Çatak, haksız-hukuksuz yere ihraç olan çok sayıda deneyimli ve tecrübeli sağlık çalışanları da bir an önce görevlerine iade edilmesini gerektiğinin altını çizdi. Gelinen süreçte Kovid-19 salgının çok hızlı bir şekilde dünyanın her tarafına yayıldığına dikkat çeken Çatak, “Genelde ülkenin özelde Diyarbakır halkımızın sağlık hizmetine ciddi anlamda ihtiyacı var ve daha da olacak gibi görünmektedir. OHAL İnceleme Komisyonun kararı beklenmeden bir an önce iade olmak ve koronavirüs ile mücadelede aktif görev almak istiyoruz. Yarın çok geç olmadan ve telafisi mümkün olmayan sonuçlar yaşanmadan, bir an önce sahada çalışmamız zorunlu hale geldiğini düşünmekteyiz. Sadece Türkiye’de değil tüm sınırları ortadan kaldırarak dünya haklarına da sağlık hizmeti vermek istiyoruz. Şu an tüm dünya salgın durumu ile karşı karşıya ve biz halkları yaşatmak istiyoruz. Sağlık emekçileri çok hızlı bir şekilde görevine iade edilmelidir” talebinde bulundu.

ZORLU SÜREÇTE BİZE GÖREV VERİN

Bir başka KHK’lı sağlık çalışanı Barış Çali ise Kovid-19 salgınına karşı hem iktidar hem de halklar tarafından yeterince ciddiye alınmadığını dile getirerek şunları söyledi: “Ülkede sağlık alanından yapılan kanunsuz ve haksız işten çıkarılmalar, böylesi zorlu bir süreçte sağlık sisteminde çalışabilecek büyük bir kalifiye sağlık emekçisi açığı oluşturmuştur. Bizler SES üyeleri olarak bütün dünyada büyük yıkım ve felaketlere sebep olan, birçok insanın hayatını kaybetmesine neden olan ve halk sağlığı sorunu olan Kovid-19 virüs tehdidini minimize etmek adına bu zorlu süreçte görev almak istiyoruz. AKP’nin bu salgın durumunu ciddiye alıp, bunu halk sağlığı sorunu olarak görmesi gerekirken, büyük bir ciddiyetsizlikle gerçekleri ters yüz ederek yaklaştığını görmekteyiz. İktidar bir an önce işin ciddiyetini sahiplenip KHK kanunsuzluğundan dönüp hastanelerdeki sağlık elemanı açığını da dikkate alarak bu konuda ivedilikle harekete geçmelidir. AKP hükümeti bu konuda toplumsal barışında zemini olabilecek bir tutum belirleyip ihraç edilen tüm sağlık emekçilerini böylesi zorlu bir süreçte virüsle mücadelenin daha sağlıklı bir hal alması için işlerine iade etmelidir.”

KOVİD TESTLERİ HAKKINDA BİLGİ SAHİBİYİM

Gazi Yaşargil Eğitim Araştırma Hastanesi’nde (GYEA) sağlık teknikeri olarak çalışan ve 22 Kasım 2016’da 677 KHK ile görevinden ihraç edilen Fatma Kılıç ise hastanenin PCR laboratuvarında çalışan tek laboratuvar teknikeri olduğunu dile getirerek, Kovid-19 testleri hakkında bilgi sahibi olduğunu ve tecrübeli olduğunu dile getirdi. Virüsün yayılımını durdurmak için yapılması gerekenlerden biri de personel sayısını artırmak olduğunu dile getiren Kılıç, Sağlık Bakanlığı tarafından 32 bin sağlık elemanını alacağını sözünü hatırlatarak, “Kaş yapayım derken göz çıkarmak istemiyorlarsa; ihraç ettikleri kalifiye elemanları da işlerine iade edilsin. Çünkü yeni işe başlayacak arkadaşlarımız sahayı tanımıyorlar, onlara verilecek hizmet içi eğitimin yanında birlikte çalışacakları tecrübeli elemanlarında olması elzemdir. Sağlık emekçisi bu süreçte oluşabilecek krizleri yönetebilme yeteneğine de sahip olmalıdır” uyarısında bulundu.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ