KHK’lı Platformları Birliği: Cadı avına dönüşen operasyonlar durdurulmalıdır!

‘‘Cadı avına dönüşen operasyonlar durdurulmalıdır. Adil yargılama yapılmadan tutuklanan tüm muhalifler ve bugün gözaltına alınan HDP yöneticileri derhal serbest bırakılmalıdır.’’


Türkiye’de muhalif kesimlere başlatılan gözaltı operasyonunun sadece bir siyasi partiyi sindirme operasyonu olmadığını kaydeden KHK’lı Platformları Birliği yaptığı açıklamada şunları kaydetti: ‘‘AKP-MHP iktidarının içine düştüğü siyasi ekonomik krizin etkilerini toplumsal muhalefete saldırarak görünmez kılmaya çalıştığı görülmektedir. 15 Temmuz darbe girişimi sonrası ilan edilen OHAL’in resmi anlamda kaldırılmış olsa da fiili olarak devam ettiğinin de bir örneğidir.

KHK’lı Platformları Birliği olarak OHAL’in Toplumsal Maliyetler Raporunda da belirttiğimiz gibi OHAL ve KHK’ler ile devamında yürürlüğe konulan uygulamaların Türkiye’nin “Hukuk Devleti” olmaktan tamamen uzaklaştığını ve hiç kimsenin hukuk güvencesinin olmadığı bir devlet statüsüne getirildiğini açık ve somut ortaya koymuştuk.


OHAL süreci; gelinen aşamada, kabul edilebilirlik sınırlarının çok ötesine geçmiş, sayıları 1.5 milyonu aşan Türkiye Cumhuriyeti yurttaşının bedensel ve ruhsal varlıklarının baskılanmasına ve hatta yok edilmesine yönelik bir tür adı konulmamış ‘Sivil Ölüm’ daha doğru bir ifadeyle ‘Sosyal Kırım’ programına dönüşmüş.”

‘‘KHK’LAR İLE SOSYAL KIYIM YAPILDI’’

OHAL döneminde çıkarılan KHK’lar sonucu sosyal kıyım yapıldığına işaret eden KHK’lı Platformları Birliği, ‘‘Hiçbir şey hukuksuz değildi. Çünkü, artık hukuk yoktu.” sözüyle açıkladığımız OHAL’in Toplumsal Maliyetleri Raporunda; sosyal kıyım olarak belirttiğimiz ve Ocak 2019’da yayımlanan OHAL İşlemleri İnceleme Komisyonu Faaliyet Raporu’nda da açıklandığı gibi çıkarılan KHK’lar ile 131 bin 922 “tedbir” gerçekleşti. En az 125 bin 678 kamu görevlisi ihraç edildi, 270 kişinin öğrencilikle ilişiği kesildi, 2 bin 761 kurum ve kurulu kapatılmıştır.’’ ifadelerini kullandı.

‘‘HDP’YE YAPILAN SALDIRILAR, BÜTÜN TOPLUMSAL MUHALEFETİ SİNDİRMEK VE YILDIRMAK AMACINI TAŞIYOR’’

HDP’ye düzenlenen operasyonlarda gözaltına alınan kişilerin derhal serbest bırakılmasını isteyen KHK’lı Platformları Birliği şunları ifade etti:

‘‘HDP’ye yapılan saldırılar, bütün toplumsal muhalefeti sindirmek ve yıldırmak amacını taşımaktadır. Toplumsal muhalefetin bu saldırılara demokratik hak ve özgürlükleri savunarak topyekûn yanıt vermesi ise hayatidir.

Bizler bütün bu hukuk dışı baskılarla demokrasiden yana güçleri yıldırmanın bugüne kadar olduğu gibi, bundan sonra da mümkün olmayacağını bir kez daha ifade ediyoruz.

Ve acilen OHAL’in tüm sonuçları ortadan kaldırılarak; çıkarılan KHK’ların iptal edilmesi çağrısını yineliyoruz.’’

Cadı avına dönüşen operasyonlar durdurulmalıdır. Adil yargılama yapılmadan tutuklanan tüm muhalifler ve bugün gözaltına alınan HDP yöneticileri derhal serbest bırakılmalıdır.’’
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ