KHK ile kapatılan Meydan yazarı Atilla Taş AİHM’deki davayı kazandı

AİHM, KHK’yla kapatılan Meydan gazetesindeki yazıları ve attığı tweetler nedeniyle Türkiye’de mahkum edilen sanatçı ve yazar Atilla Taş’ın davasında hak ihlali kararı verdi.


Türkiye Taş'a 12 bin 275 euro manevi tazminat, 3 bin 175 euro da mahkeme masrafı ödeyecek.

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM), Atilla Taş’ın, KHK ile kapanan Meydan gazetesinde yazar olması ve attığı tweetler nedeniyle tutuklanması, salıverilmesinin ardından da anayasal düzeni ortadan kaldırmaya teşebbüs suçlamasıyla yeniden tutuklanmaının hak ihlali olduğuna karar verdi.


Mahkeme, Türkiye’nin Atilla Taş’a 12 bin 275 euro manevi tazminat ve 3 bin 175 euro da mahkeme masrafı ödemesini de kararlaştırdı.

İfade Özgürlüğü Derneği hukuk ekibi tarafından yapılan başvuruda, AİHM, Atilla Taş’ın başvurusu konusunda Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nin 5 (1) (özgürlük ve güvenlik hakkı) ve 10. (ifade özgürlüğü) maddelerinden ihlal kararı verdi.

Kararı yorumlayan insan hakları hukukçusu Kerem Altıparmak, “AİHM’in Atilla Taş kararı, Kavala ve Demirtaş’ta olduğu gibi bir soruşturmadan bırakıyormuş gibi yapıp başka soruşturmadan tutuklamanın hukukun etrafından dolanmak olduğunu ve aynı olaylar nedeniyle iki farklı kuraldan tutuklamanın tek tutuklama sayılması gerektiğin söylüyor. Bir başka deyişle Atilla Taş kararı (para. 71-79)’da neden Kavala’nın ve Demirtaş’ın aynı olaylar ve fakat başka gerekçelerle tutuklanmasının Sözleşmenin ruhuna aykırı olduğuna da bir kez daha saptamış oluyor” ifadelerini kullandı.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ