Kayıtlara ‘COVID-19’ diye geçen cezaevindeki ölüme ‘kangren’ açıklaması

Samsun Bafra Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından ölüm sebebi COVID-19 olarak kayıtlara geçen hastanın kangrenden öldüğü açıklaması yapıldı.


Avukatlar ve aile, neden "Mezarlıklar Müdürlüğü'ne yazılan Savcılık yazısında "Covid-19'a bağlı nedenlerden hayatını kaybetmiştir." denildiği soruldu

Samsun Bafra Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından ölüm sebebi COVID-19 olarak kayıtlara geçen hastanın kangrenden öldüğü iddia edildi.


Samsun Bafra Cezaevinde tutuklu bulunan ve hayatını kaybeden Mehmet Yeter (70) isimli mahkumun ölüm sebebi kayıtlara COVID-19 olarak geçmişti. Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından Mezarlıklar Müdürlüğü’ne gönderilen yazıda, şahsın COVID-19 nedeniyle hayatını kaybettiği belirtilmiş ve ailesine haber verilmeden defnedilmişti. Ancak olayın medyada dile getirilmesinin ardından Bafra Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yapıldığı öne sürülen basın açıklamasında, tutuklunun ölüm sebebinin kangren olduğu belirtildi.

Bafra Cumhuriyet Başsavcılığı yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi:

“Bazı medya kuruluşlarında ve sosyal medyada “Bafra Cezaevi’nde Koranavirüs” haberleriyle ilgili olarak kamuoyunu bilgilendirmek smacıyla aşağıdaki açıklamanın yapılmasına ihtiyaç duyulmuştur.

Bafra T Tipi Kapalı İnfaz Kurumunda hükümlü olarak bulunan Mehmet Yeter yakalandığı şeker hastalığından dolayı ayağında gelişen kangren nedeniyle 19 Mayıs Tıp Fakültesi Hastanesine sevk edilmiştir. Tedavi boyunca koronavirüs belirtileri gözlemlenen iki defa uygulanan Koronavirüs testi de negatif çıkmıştır. Bacağındaki kangrene bağlı olarak hayatını kaybeden hükümlünün vefatı ailesine telefonla bildirilmiştir.
Bafra T Tipi Cezaevi İnfaz Kurumunda Koronaya karşı tüm tedbirler en üst düzeyde alınmış olup, kurum çatısı altında koronavirüs ile ilgili pozitif bir vaka bulunmamaktadır. Söz konusu haber ve paylaşımlar gerçeği yansıtmamaktadır.
Kamuoyuna saygıyla duyurulur.”

AVUKAT EKREM BAŞ: BU AÇIKLAMANIN GERÇEK OLDUĞUNDAN EMİN DEĞİLİZ

Mehmet Yeter’in hayatını kaybetmesinin ardından olayı sosyal medyada gündeme getiren oğlu Ferhat Yeter ve aile avukatları Ekrem Baş yetkilerin kendilerine ulaşmadığını ve halen bir açıklamada bulunmadıklarını dile getirdi. Cumhuriyet Başsavcılığının dün medyada yer alan haberlere yönelik yaptığı basın açıklamasına ise Avukat Ekrem Baş tepki gösterdi. Sosyal medya hesabı Twitter üzerinden yapmış olduğu açıklamada Baş şu ifadelere yer verdi:

1 – Otopsi raporunu düzenleyen savcı Samsun adliyesi; Basın açıklaması Bafra Savcısından.

2 – Mezarlıklar M.’ne yazılan yazıda aileye ulaşılamamıştır, diyor. Basın açıklaması aileye haber verildi diyor.

3 – Basın açıklaması 2 test yapıldı diyor, test yapan doktor 3 test yaptık diyor.


Bazı haber portallarında yer alan bu basın açıklaması gerçek mi sahte mi emin olamıyoruz. Biz kaynağına ulaşamadık. Eğer gerçekse bahsettiğimiz çelişkiler yoruma muhtaç, sorun böylece daha da derinleşiyor. Ya aileyi yahut avukatı aramak varken basın açıklaması yapan zihniyet…

Basın açıklamasında “bacağındaki kangrene bağlı olarak hayatını kaybetmiştir.” denmekte.

Fakat Mezarlıklar Müdürlüğü’ne yazılan Savcılık yazısında “Covid-19’a bağlı nedenlerden hayatını kaybetmiştir.” denmiştir.

Hangisi doğru?

NE OLMUŞTU?

Samsun Bafra cezaevinde tutuklu bulunan Mehmet Yeter’in (70) şeker hastalığı nedeniyle kaldırıldığı hastanede Covıd-19 şüphesiyle hayatını kaybettiği öne sürüldü.

Bafra cezaevinde 3 yıldır tutuklu bulunan Mehmet Yeter uzun süredir sağlık problemleri yaşıyordu. Diyabet hastası olan Yeter 16 Mart 2020 tarihinde 19 Mayıs Tıp Fakültesi Hastanesine getirildi. 23 Mart’ta sol bacağı kesilen Yeter 26 Mart’ta hastaneden taburcu edildi. Mehmet Yeter cezaevinde yeniden fenalaşınca hastaneye kaldırıldı, ancak kaldırıldığı hastanede hayatını kaybettiği öğrenildi.

BABAM ÖLÜYOR AMA BİZE HABER VERİLMİYOR

Samsun Bafra Cezaevinde tutuklu bulunan ve COVID-19 şüphesiyle hayatını kaybettiği öne sürülen Mehmet Yeter’in oğlu Ferhat Yeter babasının durumu ile ilgili kendilerinin bilgilendirilmediğini ifade etti. Babam ölüyor defnediliyor ve bizim sonra haberimiz oluyor diyen Fatih Yeter olayı şöyle anlatıyor:

“Babam 3 yıldır cezaevinde, çeşitli hastalıkları olan birisi. Babam hem diyabet hastası hem bağırsakları dışarda yaşayan birisi. Defalarca ev hapsi için gerekli yerlere başvuru yapmamıza rağmen bu başvurular kabul edilmedi. Cezaevi doktoru bile ev hapsi için rapor yazmasına rağmen babam tahliye edilmedi. En son şeker hastalığı şikayetiyle hastaneye kaldırılıyor. Daha sonra bacağının kesilmesi gerektiğine karar veriliyor. Hastaneden beni aradılar ve bu konuda onay istediler. Ben de evin en küçük bireyi olduğum için buna tek başıma kadar veremeyeceğimi söyleyip, ailemle durumu görüşüp, hemen dönüş yapacağımı ifade ettim ama zaten babamın ayağını çoktan kesmişler. Formaliteden bir arama gerçekleştiriyorlar.”

BABAMIN ÖLÜM HABERİNİ BİR MAHKUMDAN ALDIM

Mehmet Yeter hastaneye kaldırıldıktan sonra ameliyat için ailesi aranıyor ancak öldüğünde tutanakta “ailesine ulaşılamadı” ifadelerine yer veriliyor. Babamın ölüm haberini 5 gün sonra bir mahkumla yaptığım görüşme sonrasında tesadüfen öğrendim. Ameliyat esnasına bize ulaşan yetkililer babam vefat ettiğinde nedense bize ulaşamıyor diyen oğlu Ferhat Yeter olayla ilgili suç duyurusunda bulunacağını ifade etti.

Yeter, defalarca cezaevi müdürüne ulaşmaya çalıştığını, müdür tarafından kendisine bilgi verilmediğini ve müdürün kendisini terslediğini ifade ediyor.

COVID TESTİ NEGATİF AMA ÖLÜM NEDENİ COVID OLARAK BELİRTİLİYOR

Bacağı kesildikten sonra Samsun T Tipi Cezaevine sevkedilen Mehmet Yeter ilerleyen yaşına ve sağlık problemlerine rağmen tahliye edilmiyor. Bacağı kesildikten sonra yeniden fenalaşan ve hayatını kaybeden Yeter’in ölüm nedeni kayıtlara COVID-19 olarak geçiyor. Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından mezarlıklar müdürüne gönderilen yazıda;
“Mehmet Yeter isimli hükümlü Covid-19 hastalığına bağlı nedenlerden dolayı vefat etmiştir. Kişinin ailesine ulaşılamamıştır. Şahsın bulaşıcı salgın hastalık sebebiyle vefat etmiş olması sebebiyle morg gibi ortak sağlık kullanım alanlarında uzun süre bekletilmesinin toplum sağlığının riske sokması ve bulaşıcı hastalık yayılma riskinin artması sebebiyle gerekli önlemler alınarak bekletilmeden talimatın tarafınıza ulaşmasıyla kişinin defin edilmesi rica olunur” ifadelerine yer veriliyor.

Babama COVID -19 testi üç defa yapılıyor ancak sonuç negatif çıkmasına rağmen babamın ölüm nedeninin neden kayıtlara bu şekilde geçtiğini bilmiyorum diyen oğlu Ferhat Yeter sözlerine şöyle devam etti: Cezaevi sağlık görevlileriyle yaptığım görüşmede babama yapılan COVID-19 testleri negatif çıktığını söylediler. Bu sonuçlar pozitif çıksa idi şuan biz de COVID-19 virüsüne yakalanmış olacaktık hatta bir çok kişiye bu hastalık bulaşmış olacaktı. Babanız virüs nedeniyle ölmedi denildi. Ancak Savcılıktan mezarlıklar müdürlüğüne gönderilen yazıda ölüm nedeni COVID-19 olarak belirtiliyor. Neden böyle bir şey yapıldığını anlamış değilim. Babam COVID-19 hastası ise sonuçlar nasıl negatif çıkıyor, eğer COVID-19 nedeniyle hayatını kaybetmiş ise bu saha kötü sonuçlar doğurabilir. Cezaevinde bir çok kişiye bu virüs bulamış olabilir.

MAHKUMLARIN NE ŞARTLAR ALTINDA KALDIĞINI HERKES GÖRSÜN

Babasının vefatı üzerine olayı sosyal medya hesabından duyuran Ferhat Yeter cezaevi şartlarına dikkat çekerek şu ifadelere yer verdi:

“Babam ve onun gibi birçok hasta çok zor şartlar altında cezaevinde kalıyor. Doktora gidebilmek bile uzun bir süreci gerektiriyor. Babamın tedavisinde çok geç kalındı. İhmal nedeniyle babam hayatını kaybetti. Ne suç işlemiş olursa olsun bize verilen anayasal haklara göre tedavi hakkı engellenemez. Mahkumlara yapılan bu muamele kabul edilemez. İş işten geçtikten sonra babamın hastaneye kaldırılmasının bir anlamı kalmıyor. İnsanlar hastalıklarının en son evresine gelince harekete geçiyorlar. Babam öldü, başka mahkumlar ölmesin, lütfen bu duruma bir çözüm bulunsun.”
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ