Kavala hakkında ikinci iddianame

Gezi Parkı eylemlerine ilişkin yargılandığı davada beraatine ve tahliyesine karar verilen ancak başka bir soruşturma kapsamında ‘askeri ve siyasal casusluk’ suçundan halen tutuklu bulunan iş adamı Osman Kavala hakkında ikinci iddianame hazırlandı.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, 1064 gündür cezaevinde bulunan iş adamı Osman Kavala hakkında yürüttüğü soruşturmayı tamamladı. Kavala hakkında düzenlenen ikinci iddianame, başsavcılığın onayının ardından İstanbul 36. Ağır Ceza Mahkemesi’ne gönderildi. Mahkeme, iddianameyi kabul ederse Kavala önümüzdeki günlerde hakim karşısına çıkacak.  

İkinci iddianame hazırlanmandan birkaç saat önce ise Anayasa Mahkemesi Birinci Bölümü, Kavala’nın bireysel başvurusunun görüşülmesini ertelemişti. 


ANAYASAYI İHLAL SUÇUNDAN BERAAT ETMİŞ, CASUSLUKTAN TUTUKLANMIŞTI

Gezi Parkı odaklı eylemlere ilişkin davada İstanbul 30. Ağır Ceza Mahkemesi’nce yargılanan Kavala’nın, 18 Şubat’ta suçların işlendiğine dair mahkumiyete yeter derecede hukuka uygun somut ve kesin delil bulunmadığı gerekçesiyle beraatine ve tahliyesine karar verilmişti.

Aynı gün 15 Temmuz darbe girişimi soruşturması kapsamında gözaltına alınan Kavala, bir gün sonra sevk edildiği hakimlikçe ‘anayasal düzeni ortadan kaldırmaya teşebbüs’ suçundan tutuklanmıştı.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ