Kastamonu’da orman yangını: 10 belediyeden itfaiye müdahale ediyor

Kastamonu’nun Çatalzeytin ilçesine bağlı Sırakonak köyü Gürcüdere mevkisindeki ormanlık alanda henüz belirlenemeyen bir nedenle yangın çıktı.


Köylülerin ihbarı üzerine bölgeye gelen Çatalzeytin, Küre, Taşköprü, Tosya, Araç, Devrekani, Karadere ve Kastamonu Orman İşletme Müdürlüğü ekipleri ile Abana, Çatalzeytin ve Bozkurt Belediyesi itfaiye ekipleri yangına müdahale etti.

Çalışmalara çok sayıda iş makinesiyle de destek veriliyor. Büyük ölçüde kontrol altına alınan yangını söndürme çalışmalarına köylüler ve orman işçileri de katıldı.


“CANLILAR, ORMANLARIMIZ YOK OLUYOR”

Orman işçisi Ercan Özdemir, bölgenin kayalık olması sebebiyle müdahalenin zorlaştığını söyleyerek “Dumanı görünce, haber vermek için bölgeye intikal ettik. Ulaştığımızda itfaiye ve arazözlerin geldiğini gördük. Biz de söndürme çalışmalarına katıldık. Hala da çalışmalara devam ediyoruz. Var gücümüzle söndürme çalışmalarını sürdürüyoruz” dedi.

Özdemir, “Yangın hala devam ediyor. Canımız yanıyor ve çok üzülüyoruz. Bu ormanlar bizim geçim kaynağımız, hepimizin ekmek teknesi. Canlılar yok oluyor, ormanımız yok oluyor” dedi.

Bölgede yayla evleri de bulunuyor.

“YANGINLARIN 1.309’UNUN FAİLİ MEÇHUL”

Peki, Türkiye’de her yıl ortalama 2 bin 388 orman yangını yaşandığını biliyor muydunuz? Tarım ve Orman Bakanı Ekrem Pakdemirli son 10 yılda Türkiye’de toplam 23 bin 880 orman yangını çıktığını açıkladı.

CHP Milletvekili Ali Şeker, Tarım ve Orman Bakanı Pakdemirli’nin yanıtlaması istemiyle orman yangınlarıyla ilgili soru önergesi verdi. Bakan Pakdemirli’nin cevabını değerlendiren Şeker, 10 yıldaki yangınlarda toplam 93 bin futbol sahası büyüklüğünde orman alanının kaybedildiğini söyledi.

Orman Genel müdürlüğü 2019 Yılı Faaliyet Raporu’na göre 2019 yılında 2 bin 688 orman yangını çıktığını belirten Şeker, “Bu yangınların bin 309’unun faili meçhul kalmış. Son 5 yılda 12 bin 604 orman yangını çıkmış, 664’ü kasıtlı çıkarılmış yangınlar iken, 6 bin 278’inin faili meçhul. Ülkenin ciğerlerini göz göre göre yakıyorlar ancak iktidar görmüyor, duymuyor, engel olmuyor” görüşünü paylaştı. Bu da 2019’daki orman yangınlarının yüzde 39’unun faili meçhul olduğunu gösteriyor.

DÜNYANIN EN BÜYÜK ORMAN YANGINLARI

Aslında dünyadaki çeşitli yerlerde çıkan orman yangınlarında her yıl binlerce hektarlık alan yok oluyor. Peki, dünyadaki en büyük orman yangınları neler? Bu yangınlar hangi ülkelerde yaşandı, ne kadar zarar verdi?

Dünyada meydana gelen 15 büyük orman yangının 6’si Kanada, 4’ü ABD, 3’ü Avustralya’da çıktı. Bu listede Bolivya ve Rusya da yer aldı. Rusya dışındaki ülkelerin tamamının Amerika kıtasında bulunuyor. Yapılan bir araştırmaya göre tarihin en büyük orman yangınları listelendi. Dünyanın en büyük orman yangını olarak 2003 yılında Rusya’da meydana gelen Sibirya Tayga yangını bulunuyor.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ