Karlov Suikastı davası işkenceyle ilerliyor! Avukat Yıldız: Copla tecavüz tehdidinde bulundular

2016 yılında polis memuru Mevlüt Mert Altıntaş tarafından yapılan silahlı saldırıda hayatını kaybeden Rusya’nın Ankara Büyükelçisi Andrey Karlov suikastı davasında sanık avukatlığı yapan Erdem Semih Yıldız’ın işkence gördüğü ortaya çıktı.


Ahval’de yer alan habere göre, Karlov Suikastı davasında yargılanan sanık Salih Yılmaz’ın avukatlığını yürüten Erdem Semih Yıldız’ın, gözaltına alındığı esnada işkence gördüğü ifade edildi. 12 Mart 2019 tarihli tutanakta Avukat Yıldız’ın nasıl işkence gördüğü detaylarıyla anlatılıyor.
Gözaltına alınan Yıldız’ın,  ‘ev-ofis’ olarak kullandığı adreste arama yapılırken barodan avukat talep edilmediği belirtildi.

Soruşturma tutanağında Volkan Murat Kaşıkçı isimli bir Emniyet şube müdürünün ismini veren Yıldız, sadece işkence görmediğini, her fırsatta kendisine hakaret edildiğini vurguladı.

Emniyet Müdürlüğü’ndeki sorgusunda hakarete maruz kaldığını ifade eden Avukat Yıldız, “Yavşak, adi, ibne, o. Çocuğu” gibi küfürlerle onur kırıcı ifadelerle karşılaştığını anlattı. Ayrıca tutanakta Yıldız, polislerin copla tecavüz tehdidinde bulunduklarını kaydetti.

Yıldız soruşturma tutanağında, “Odada 5 kişi vardı. Beni tokatlamaya başladılar. Aynı mahiyette hakaretlerine devam ettiler. İki sefer üstümdekileri çıkarttılar. Şube müdürü elinde copla ‘zorla kendini bozdurtacak mısın?’ şeklinde sözler söyledi. ‘Konuşsana’ dedi. Bu şekilde beni 1.5 saat hırpaladılar. Bu sırada masanın üzerindeki isimlikte Volkan Murat Kaşıkçı yazıyordu. Ve kendisine Volkan müdürüm diye hitap ediyorlardı” dedi.

Gözaltında işkence edenler arasında Baş Komiser Ercan Alagöz olduğunu belirten Avukat Yıldız, gördüğü işkenceyi savcıya aktaracağını belirttiğini ancak polislerin kendisiyle dalga geçerek, savcının zaten haberinin olduğunu söylediklerini vurguladı.

Yıldız tutanakta “Şahsıma emniyette işkence mahiyetinde muameleler yapılırken darp cebir izi olmayacak bölgelerime vurdular. Bu nedenle nezarethane giriş ve çıkışlarımdaki raporlarda herhangi bir darp cebir izi yoktur. İşkence gördüğüm sırada bütün olayları savcıya anlatacağımı söyledim. Savcının bunlardan haberi yok mu sanıyorsun şeklinde cevap verdiler” ifadelerini kullandı.

Avukat Yıldız’a sorgu esnasında Hizmet Hareketi ile irtibatının olup olmadığı, gittiği dershane, okuduğu lise ve üniversite, kullandığı banka gibi çok sayıda soruyla muhatap olduğu anlatıldı.

Yıldız’ın cemaat ile herhangi bir ilişkisinin olmadığını anlatmasına rağmen maruz kaldığı işkence nedeniyle, avukatı aracılıyla suç duyurusunda bulunacağı öğrenildi.

Avukat Erdem Semih Yıldız, “Terör örgütü üyesi” olmak iddiası ile 15 yılla kadar hapsi cezasıyla yargılanıyor.

Rus Büyükelçi Andrey Karlov’a yönelik suikast davasında tutuklu yargılanan sanıklar Vehbi Kürsad Akalın ve Hüseyin Kötüce’nin, Ankara 2’nci Ağır Ceza Mahkemesi’nde verdiği ifadesinde MİT tarafından işkence gördüklerini anlatmıştı.

Duruşmaya damga vuran ifadeler de sanıklar Vehbi Kürsad Akalın ve Hüseyin Kötüce, işkence esnasında kendilerine zorla ifade tutanağı imzalattırıldığını vurgulamıştı.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ