'Kanal İstanbul'a talip ABD'li dev' denen şirket, paravan mı?

Money Maker Management adındaki yatırım şirketinin, Kanal İstanbul'a talip olduğu ve 12,8 milyar dolarlık projenin tüm finansmanı sağlayabilecekleri mesajını ilettiklerine dair haber Türkiye medyasında gündem olurken bir çarpıtma ortaya çıktı.


Dünya gazetesinde ''ABD’li finans devi Kanal İstanbul’a talip'' başlığıyla yayımlanan haberde Money Maker Management için, ''ABD’nin 7. büyük fon şirketi olarak dünya çapında birçok projeye fonlama yapıyor. Şirket ağırlıklı olarak devlet destekli kamu projelerine finansman desteği sunuyor. Devlet garantili projelerde limit sınırı olmayan şirket, özel sektör projelerinde ise 50 milyar dolara kadar fonlama yapabiliyor'' ifadeleri kullanıldı.

Ancak Ahval, söz konusu haberin perde arkasını araştırarak bahse konu şirketin, anlatıldığı gibi sağlam bir referansa sahip olmadığı ve böylesine bir projeyi fonlayabilecek kapasiteye sahip olmadığını ortaya koydu.

  Söz konusu şirketin web sitesine girildiğinde geçmişte ya da halihazırda gerçekleştirdikleri projeler hakkında bilgi yer almıyor.

Ayrıca Dubai'deki Ahmad Kurdi adında bir kişi tarafından yönetildiği söylenen şubenin dışında hiçbir ofis adresi de kayıtlarda gözükmüyor.

Söz konusu şubenin adresi aynı zamanda Linkedin profiline göre, Ahmad Kurdi'ye ait Ahmad Kurdi Fine Jewellery adındaki Lübnan adresli bir şirket için de verilmiş.

Özetle, Dünya gazetesinde anlatılan gibi bir ABD'li dev yatırımcı yerine ''paravan'' olma ihtimali güçlü olabilecek bir şirket portföyü önümüze çıkıyor.

Global şirket arama motoru info-clipper.com'a göre Money Maker Management SARL, Lübnan Kesrouan'da kayıtlı gözüküyor. Şirketin CEO'su ise George Ghorayeb...

1988 yılında kurulan şirketin üç çalışanı olduğu ve 2017 yılı verilerine göre toplam sermayesinin 400 bin Lübnan lirası, yani 264 dolar olarak açıklanıyor. Yine şirketin GoDaddy web alanı da Lübnan merkezli olduğunu ortaya koyuyor.


Kaynak: Ahval
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ