Kaçırılan Gökhan Türkmen’in ‘9 ay boyunca işkence gördüm’ sözleriyle ilgili mahkemeden suç duyurusu

Ankara 2. Ağır Ceza Mahkemesi, Antalya’da zorla kaçırılan ve 271 gün sonra polise teslim edildikten sonra cemaat soruşturmasında tutuklanan Gökhan Türkmen’in işkence iddiasının araştırılması için suç duyurusunda bulundu.


Hakkında açılan dava kapsamında aylar sonra hakim karşısına çıkan Gökhan Türkmen, “Kendilerini polis olarak tarif eden kişiler tarafından kaçırıldım. 9 ay boyunca işkence gördüm ve Emniyet’e teslim edildim” demişti. Mahkeme, Türkmen’in işkence iddialarına ilişkin, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulunulmasına karar verdi.Tarım Bakanlığı çalışanı Gökhan Türkmen, 7 Şubat 2019’da kaçırıldı.

Cemaat soruşturması kapsamında tutuklu olan Gökhan Türkmen, 10 Şubat tarihinde, başka bir davada tutuksuz olarak yargılandığı Ankara 2. Ağır Ceza Mahkemesinde hâkim karşısına çıktı. Cumhuriyet’in haberine göre, 7 Şubat 2019’da, Antalya Kepez Fevzi Çakmak Mahallesi’nde, evinin yakında olan bir temizlik depolama alanında kimliği belirsiz üç kişi tarafından kaçırıldığını öne süren Türkmen, şu iddialarda bulunmuştu:

AÇLIK VE SUSUZLUKLA AĞIR İŞKENCELERE MARUZ KALDIM

“Kendilerini polis olarak tarif ettiler. Polis yelekleri vardı. 4-5 saatlik bir araç yolculuğu oldu. Yolda hava kararmıştı. Saat 05.00 civarı idi. Hava karardıktan sonra ormanlık bir alanda kıyafetlerimi çıkardılar. Silahla tehdit ettiler. Elime ve ayaklarıma plastik kelepçe takıldı. 271 gün tutuklu kaldım. Açlık ve susuzlukla ağır işkencelere maruz kaldım. Ailemle tehdit edildim. Tacize uğradım. Bunların birçok detayını daha sonra anlatacağım. Bu 9 ay süresi sonrasında beni tekrar gözüm kapalı şekilde araçla Antalya Emniyet Müdürlüğü personeli tarafından Emniyetçe yakalanmışım şekilde Antalya TEM Şube Personeli’ne teslim edildim. Ankara’ya getirildim. TEM’de 8 gün kaldım. Sonra tutuklandım.”

KORUMA İSTEDİ

Kendisi ve ailesinin tehdit altında bulunduğunu belirten Türkmen, “Koruma istiyorum. Kendi tutacağım avukatla savunmamı yapmak istiyorum” dedi. Talebi kabul eden mahkeme, duruşma sonunda dikkat çekici bir adım attı. Duruşmayı 15 Haziran’a erteleyen mahkeme heyeti, “Sanık Gökhan Türkmen’in bu celse SEGBİS sistemi ile alınan savunması eklenerek, sanığın ifadesinde belirttiği iddialara ilişkin ‘gereği takdir ve ifası için’ Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulunulmasına” karar verdi.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ