Johnny Depp’ten Kaz Dağları mesajı

Çevrecilerin Kaz Dağları mücadelesi ülke sınırlarını aşarak Ünlü Hollywood yıldızı Johnny Depp’in de dikkatini çekti. Depp yayınladığı mesajda doğası tahrip edilen Kaz Dağının mitolojideki önemine dikkat çekti.


Karayip Korsanları filminin Kaptan Jack Sparrow’u dünyaca ünlü film yıldızı Johnny Depp sosyal medya hesabından Kaz Dağlarındaki maden arama faaliyetleri yüzünden meydana gelen doğa katliamını takipçileriyle paylaştı. Çevreye olan duyarlılığını kanıtlayan ünlü Hollywood yıldızı, birçok takipçisinden destek aldı.

DEPP: ‘ANTİK DAĞ YOK EDİLİYOR’


Depp’in Kaz Dağlarındaki tahribatın da fotoğrafını paylaştığı mesajı şöyle:“Türkiye’nin antik zamanlardan birçok hikayeyi ve miti barındıran tarihi dağı Kaz Dağları, Kanadalı bir altın çıkarma şirketi tarafından şimdilerde yok ediliyor. Antik Truva’ya yalnızca 20 km uzaklığında ve Çanakkale’ye 30 km uzaklıkta bulunan Anadolu’nun Kaz Dağları, modern tarihin yanı sıra eskilere de bürünmüş durumda. Ida Dağı olarak da bilinen Kaz Dağları, Antik Yunan tarihinden Homeros’un İlyada’sı ve Virgil’in Aeneid’i dahil olmak üzere birçok hikayeyi barındırıyor.” 

Türkiye’de de Cem Yılmaz başta olmak üzere bir çok ünlü isim yaptıkları sosyal medya paylaşımlarıyla Kaz Dağlarındaki doğa katliamına dikkat çekmeye çalışıyor.

Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ