İzmir’de ilk çoklu baro girişimi AKP’li eski vekilden...

Madımak katliamı sanıklarının avukatı da olan eski AKP Milletvekili Ali Aşlık, İzmir’de baro kurmak için hazırlıklara başladı. Aşlık, yeterli üye sayısını bulma konusunda bir şüphelerinin olmadığını söyledi.
İzmir Gaziemir Müftülüğünde imam hatip olarak görev yaptıktan sonra hukuk fakültesini bitirerek serbest avukatlık yapan, Madımak katliamı sanıklarının avukatı, AKP 24. dönem İzmir Milletvekili Ali Aşlık, İzmir’de baro kurmak için kolları sıvadı.

Kamuoyunda uzun süredir tartışılan ve 80 il barosunun itirazına karşın Türkiye Büyük Millet Meclisinde Cumhur İttifakı’nın oylarıyla yasalaşan çoklu baro sistemiyle birlikte yeni baro kurma çalışmaları da başladı. Yeni düzenlemeye göre 9 bin 612 avukatın bulunduğu İzmir’de en az 4 baro kurulabiliyor. Düzenleme sonrası AKP’li isimler, İzmir’de yeni baro kurmak için hazırlık yapıyor. Baro kurma çalışmalarını ise 2002’de AKP’den siyasete atılan, Madımak katliamı davasında sanıkların avukatlığını yürüten Ali Aşlık yapıyor.

Yürüttükleri çalışmaya ilişkin Cumhuriyet’ten Muhammed Özmen’e konuşan AKP’li Aşlık, yeni düzenlemeyle birlikte baro kurmak için çalışma yaptıklarını söyledi. Aşlık, aktif siyasette olmadığını savunarak, “Herhangi bir parti çatısı altınca çalışmıyoruz. İzmir Barosu’na kayıtlı 30 yıllık avukatım. İzmir Barosunun bugüne kadar herhangi bir faydasını görmedim. Arkadaşlarımızla birlikte bir çalışma içerisindeyiz. Faydalı olacağımızı düşünürsek yeni bir baro kuracağız. Yeterli üye sayısını bulma konusunda bir şüphemiz yok” dedi.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ