İthal hayvanlarda olmasa kurbanlık bulamayacağız!

Türkiye’nin tarım ve hayvancılıkta ithalata ödediği fatura her geçen yıl artıyor. Geçen yıl 280 bin koyun, 896 bin sığır ithal edildi. 2018 yılının ilk 6 ayında ise ithalat rakamları ise şöyle tahakkuk etti: 245 bin koyun, 706 bin sığır.
Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) 2017 verilerine göre Türkiye’de sığır sayısı 16 milyon. 

İTHAL SIĞIR SAYISI 18 İLDEKİ SIĞIR SAYISINDAN DAHA FAZLA 

2017’de ithal edilen 896 bin sığır, 18 ildeki (Kilis, Yalova, Rize, Siirt, Tunceli, Bilecik, Hakkâri, Karabük, Bartın, Şırnak, Artvin, Düzce, Karaman, Kırıkkale, Bitlis, Zonguldak, Gümüşhane, Bayburt) toplam sığır sayısından fazla. 


Ziraat Mühendisleri Odası’nın (ZMO) yaptığı araştırmada bu yılın ilk altı ayında 20 farklı ülkeden sığır ithal edildiğine dikkat çekildi.

Kurbanlık sığırlar okyanusları aşıp geldi. Brezilya, Uruguay, Avustralya ilk üçte. Avrupa’da ise Çekya ilk sırada. ZMO’ya göre ithal hayvanlar olmasa kurbanlık bulmak daha zor hale gelecek.

KOYUN SAYISI 34 MİLYONA YAKIN

Yılın ilk altı ayında ithal edilen 245 bin koyun 8 farklı ülkeden geldi. 

TÜİK 2017 verilerine göre Türkiye’de koyun sayısı 34 milyona yakın. Altı ayda ithal edilen koyun sayısı ise 9 ildeki (Bartın, Rize, Düzce, Karabük, Yalova, Zonguldak, Gümüşhane, Bayburt, Sakarya) toplam koyun sayısı kadar.

İthal koyunların yüzde 70’i Avustralya’dan geliyor.BUĞDAY, ARPA VE MISIR İTHALATINDA GÜMRÜK SIFIRLANDI

Hükümet, buğday, arpa, mısır ve pirinçte sıfır gümrükle ithalatın yolunu açmıştı. 

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Tekirdağ milletvekili İlhami Özcan Aygun, Cumhuriyet gazetesine verdiği mülakatta, “Çeltikte ve mısırda hasat dönemi yeni başlıyor. Sıfır gümrüklü pirinç ithalat kararı, çeltik üreticimizi çok zor durumda bırakmaktadır. Çiftçimiz ürettiğini değerinin çok altında satmaya zorlanacaktır.” dedi.2017’de 21 milyon 500 bin ton buğday rekoltesine karşılık 2018 yılında rekoltede en az 1 milyon tonluk düşüş bekleniyor.

İTHAL ÜRÜNLERE 12,4 MİLYAR DOLAR

TÜİK verilerine göre 2016 yılında tarım, orman ve balıkçılık kalemi altında toplam 7 milyar dolar tutarında ithalat yapıldı. Aynı dönemde gıda ithalatına 5 milyar dolar, içecek ithalatına 424 milyon dolar ödendi.   
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ