İstinafa çifte temyiz: Pastör hapis kararını haksız, savcı cezayı az buldu

Serbest bırakılarak ülkesine dönen ABD’li pastör Andrew Craig Brunson, hakkındaki hapis cezası kararına istinaf mahkemesinde itiraz etti. Davanın savcısı ise cezayı az bularak temyize gitti.
Terör örgütlerine yardım ve casusluk suçlamalarıyla 35 yıl hapis talebiyle yargılanması ve sonrasındaki tutukluluğu ABD ile Türkiye arasında siyasi krize neden olan Brunson’a 12 Ekim’deki duruşmada üç yıl bir ay 15 gün hapis cezası verilmiş, ev hapsi ve yurt dışı çıkış yasağı da kaldırılmıştı. Pastör aynı gün ülkesine dönmüştü.

Brunson’ın avukatı, İzmir Bölge Adliye Mahkemesi’ne (istinaf mahkemesi) başvurarak karar itiraz etti.  Dava dilekçesinde verilen hapis cezasının ‘usul ve yasaya aykırı olduğu’ iddiasında bulunuldu. Müvekkilinin beraat etmesini istediklerini belirten avukat İsmail Cem Halavurt, “Mahkeme henüz gerekçeli kararı yazmadı. Tarafımıza henüz gerekçeli karar ulaşmadı. Karardan sonra 7 gün içinde istinaf hakkımız vardı. Bu hakkımızı kullandık. Gerekçeli istinaf için de ek süre talep ettik” dedi. İzmir 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen davaya bakan savcı ise cezayı az bularak kararı istinafta temyize götürdü.

Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ