İstihbarat rezaletini Hürriyet'e itiraf etti

​39 kişinin hayatını kaybettiği Reina'daki terör saldırısının failini bulamayan hükümet, istihbarat zaafıyla ilgili "korkunç" iki itirafta bulundu.
39 kişinin hayatını kaybettiği Reina'daki terör saldırısı gecesi için ABD'li makamların Türkiye'yi 'sniper'lı (keskin nişancı) saldırı olabileceği konusunda uyardıkları öne sürüldü. 

Ankara’da en üst düzeyde bir hükümet yetkilisi, Hürriyet’e, ABD makamlarından yılbaşı gecesi için ikinci bir istihbarat geldiğini doğruladı. İsmi açıklanmayan bu "yetkili" hükümetin istihbarat konusunda nasıl sos verdiğini birinci ağızdan dillendirmiş oldu.

AMERİKA "ORTAKÖY" DEMEDİ Kİ


Neredeyse iki haftada bir kanlı saldırıların yaşandığı Türkiye'de iktidar hiçbir sorumluluk almazken, bir taraftan dış güçleri suçluyor, diğer taraftan bu dış güçlerin verdiği istihbaratın saldırıyla ilgili olmadığı tezini işleyerek güvenlik zafiyetini örtmeye çalışıyor. 

 Hürriyet'e açıklama yapan çok üst düzey yetkilinin söylediklerine bakalım: 

"ABD makamlarından bize terör örgütü DEAŞ’ın 24 Aralık Noel ve 31 Aralık yılbaşı gecesinde eylem yapacağına ilişkin iki ayrı istihbarat geldi. İlk istihbarat 24 Aralık Noel gecesi içindi. Tüm birimlerimiz hassas noktalarda önlem aldı. Bu geceyi sorunsuz atlattıktan sonra ABD makamlarından ikinci bir terör istihbarat notu daha geldi.

Bu istihbarat biraz daha ayrıntılıydı. Ankara ile İstanbul’da 3 ayrı semtte terör eylemi olabileceği bildiriliyordu. Hatta bu eylemlerden birinin ünlü bir semtte keskin nişancı olarak bilinen ‘sniper’ tarafından yapılabileceğine dikkat çekiliyordu. ABD makamlarının verdiği 3 semt arasında Ortaköy yoktu."

CİHATÇILARA DEVLET İZNİNİ AÇIK ETTİ

ABD "Ortaköy demedi ki, başka semtleri söyledi" diyerek ülkenin vatandaşını koruyan bir istihbarat mekanizmasının kalmadığını, işimizin Amerika'nın vereceği semt isimlerine kaldığını itiraf eden yetkili, bir başka rezaleti daha açık etti: Elini kolunu sallaya sallaya Türkiye'den Suriye'ye geçen cihatçılar, ve yine kolayca Türkiye'ye dönebilen radikaller...

Yetkililere dayandırılan haberde şöyle deniliyor:  "Bu arada Türkiye’ye 20 Kasım’da İstanbul’dan giriş yapan saldırganın, 2014 ve 2015’te de geldiği belirlendi. Saldırganın bu tarihlerde Türkiye’den yasadışı yollarla Suriye’ye geçip silah ve bomba eğitimi aldığı, çatışmalara girdiği değerlendiriliyor."

"Bu arada" diye geçiştirilen, önemsiz bir detaymış gibi son paragrafa saklanan bu rezalet aslında Türkiye'de arka arkaya patlayan bombaların sebebini açıklıyor.
Gazetecilk yerine iktidarın katipliğini yapan Hürriyet pek üst düzey yetkiliye soramamış ama biz soralım: Sınırımızı kevgire döndüren cihatçıların istihbaratını da Amerika'dan mı bekliyorsunuz?
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ