İstanbul Havalimanı tutuklu işçilerine cezaevinde psikolojik işkence

İstanbul Havalimanı (3’üncü havalimanı) inşasında çalışan işçilerin yaptıkları eylem sonrası tutuklananların aileleri, CHP İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu ile görüşerek, işçilerin sorunlarının meclis kürsüsüne taşınmasını talep etti.
Çalışma koşullarının düzeltilmesi için eylem yaptıktan sonra tutuklanan İstanbul Havalimanı işçilerinin aileleri CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu ile görüştü. Kaftancıoğlu ile görüşen aileler işçilerin sorunlarını, sendika yöneticilerinin hukuki durumunu ve cezaevindeki koşullarını paylaştı.

“ÇOCUKLARIMIZA VE BİZE SUÇLU MUAMELESİ YAPILIYOR”

CHP İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu, ailelerin taleplerini ve sorunlarını dinledi. Görüşmede cezaevinde olan Anıl Deniz Gider’in annesi Sevim Dede, çocuğunun serbest bırakılması için mücadeleyi bırakmayacaklarını söyledi.


Dede, “2 aydır mağduruz. Çocuklarımız haklı taleplerini dile getirdi. Hiçbir suçları yokken çocuklarımıza ve bize suçlu gibi davranıyorlar” diye konuştu. CHP İl Başkanı Kaftancıoğlu da ne olursa olsun ellerinden geleni yapacaklarını söyledi.”

AİLELER MECLİS’E GİDECEK

İşçi aileleri sorunlarını Meclis’te dile getirmek isteklerini CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu’na iletti.

Kaftancıoğlu, ailelerin sorunlarını Meclis’te dile getirmeleri için birlikte grup toplantısına gideceklerini söyledi. Kaftancıoğlu, “Tüm Türkiye’nin haberdar olduğu, haklı talepleri için eylem yapan 3’üncü havalimanı işçilerinin haksız, hukuksuz bir şekilde tutuklandığını herkes biliyor.

Biz CHP olarak havalimanındaki insanlık dışı çalışma koşullarının son bulması için elimizden geleni yaptık.  İşçilerin yanında olacağız. İşçilerimizin haksız tutuklu bulunmalarının son bulması için işçilerimizin yanında olacağız. Bu süre içerisinde işçilerimizin ailelerinin ciddi mağduriyetleri var. Bu yaşanılan durumu Türkiye kamuoyuna taşımak için ailelerimizle birlikte Meclis’e gidip durumlarını anlatmak isiyoruz.” diye konuştu.
EŞİM 3 KİŞİLİK HÜCREDE TEK BAŞINA KALIYOR

Tutuklu bulunan Dev Yapı İş Sendikası Genel Başkanı Özgür Karabulut’un eşi Ayla Karabulut, eşinin tutuklanmasının siyasi olduğunu belirterek tutuklanmanın hiçbir hukuki dayanağının olmadığını söyledi. Eşinin Silivri 9 Nolu cezaevin üç kişilik hücrede tek başına kaldığını ve eşinin kimseyle görüştürülmediğini söyleyerek şöyle konuştu: “Eşim hücrede tutuluyor. Diğer tutuklu işçileri adli tutuklularla birlikte tutuyorlar ve hiçbir işçi diğer işçilerle aynı koğuşta değiller. Bunlar bilinçli yapılıyor. Baskı ve zulüm uygulanıyor.”

Görüşme sonunda işçi aileleri 5 Aralık’ta görülecek havalimanı işçilerinin duruşmasına katılmak için kamuoyuna çağrıda bulundu.
 
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ