İstanbul havalimanı için 2,5 milyon değil, 13 milyon ağaç kesilmiş!

Kuzey Ormanları Savunması (KOS), İstanbul Havalimanı yapımına ilişkin hazırlanan ÇED raporunda 2 milyon 500 bin olarak belirtilen kesilecek ağaç sayısı tespitini çürüttü.
Uydu görüntüleri üzerinden analiz yapan KOS, havalimanı için 2012 yılından bugüne kadar kesilen ağaç sayısının 13 milyon olduğunu ortaya çıkardı.

Sözcü gazetesinin haberine göre, analizde İstanbul Havalimanı ile çevresinde yer alan havalimanı inşaatı için açılan taş ocakları ve havalimanına giriş sağlayan Kuzey Marmara Otoyolu da yer aldı.

Analize göre 2012-2019 yılları arasında havalimanı proje sahasında 8 milyon, inşaat için açılan 2 taş ocağı için en az 1 milyon 200 bin, havalimanına giriş sağlayan Kuzey Marmara Otoyolu için 3 milyon 700 bin ağaç kesildi.


Kuzey Ormanları Savunması’ndan şehir plancısı Ayşe Yıkıcı, kesilen ağaçların kapladığı alanın yaklaşık 6 bin 500 hektar olduğunu ve bunun 4 bin hektarlık kısmının havalimanı proje sahası içerisindeki orman alanı olduğunu söyledi. Yıkıcı, ormanların tamamen yapılaşmaya açılmak istendiğini belirtti.


İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Orman Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Ünal Akkemik de bu büyüklükteki bir orman alanı kaybının İstanbul’a etkilerini şöyle anlattı:

“Bu kayıp, doğal ekosistemdeki dengenin bozulması anlamına geliyor. Yaban hayatının parçalanmasına neden oluyor. İstanbul’un kuzeyinde bütün bir ormanın oksijen ve temiz hava üretim fonksiyonunun azalması demek. Kuzey rüzgarları kısmen daha az hava taşıyacak artık. İstanbul gibi metropollerde uzun vadede sıcaklıklar artıyor. İklim dengesi bozuluyor. Metropollerde yeşil alanların daha bütüncül olması gerekir. Kuzey ormanları parçalandıkça İstanbul’un ısı dengesinin korunmasındaki etkisi azalıyor. İstanbul kent ısısı giderek artıyor.”
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ