İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nden ‘Ya Kanal, ya İstanbul’ animasyonu

İBB, Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum'un "Etütlerimiz tamam. 2021 yılında Kanal İstanbul ihale edilecek." sözlerine animasyonla cevap verdi. Animasyonun sonunda "Oyunlarda hatalardan geri dönüş olur. Peki ya gerçek hayatta?" sorusu yöneltildi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın “Kanal İstanbul’dan ne muhalefet ne de İstanbul Büyükşehir Belediyesi anlar.” sözlerinin mürekkebi kurumadan İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nden animasyonlu bir  cevap geldi.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Sözcüsü Murat Ongun dün akşam şahsi Twitter hesabında Kanal İstanbul’un yol açacağı zararların anlatıldığı oyun şeklinde hazırlanan bir animasyonu paylaştı.


KANAL AÇILDIKÇA SU KAYNAKLARI YOK OLUYOR

Animasyonda İstanbul haritasının bulunduğu oyun, “Proje yapılsın mı?” sorusu ile başlıyor. “Yap” şıkkı tercih edildiğinde “Tarım alanları yok oluyor, işsizlik artıyor, su kaynakları yok oluyor, doğal denge bozuluyor, nüfus artıyor” şeklinde uyarılarda bulunuluyor.
 
Bütün uyarılara rağmen Kanal İstanbul projesi tamamlandığında ise oyun “Game Over” yazısıyla birlikte “Oyunlarda hatalardan geri dönüş olur. Peki ya gerçek hayatta? Ya kanal, ya İstanbul” ifadeleriyle son buluyor.

Ongun, hazırlanan oyun şeklindeki animasyonu “Sadece oyunlarda hataların geri dönüşü olur.” sözleriyle paylaştı. Erdoğan’ın “Çılgın projem” diye nitelendirdiği projeye göre İstanbul Boğazı’na paralel, Karadeniz ile Marmara Denizi arasında 45 kilometre uzunluğunda 275 metre genişliğinde 20,75 metre derinliğinde bir kanal açılacak.

Jeoloji ve çevre mühendisleri başta olmak üzere uzmanlar kanalın hem İstanbul’u hem de Marmara Denizi’ni tehdit edecek riskler barındırdığını belirtiyor.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ