İSPARK yönetiminin ‘huzur hakkı’ sır gibi saklanıyor

İstanbul Büyükşehir Belediyesi bünyesindeki İSPARK, son günlerde zarar bilançosu ile gündemde. 19 kişiden oluşan yönetim kurulunun huzur hakkı sır gibi saklanıyor.


AKP’nin İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkan Adayı Binali Yıldırım, 17.9 milyon liralık zarara ilişkin olarak, “İSPARK niye zarar ediyor anlamış değilim” açıklaması yaptı. Bunun üzerine gazeteci Çiğdem Toker, İSPARK’ta neler döndüğünü anlatan bir yazı kaleme aldı.

Sözcü yazarı Toker, 2005 yılında 5 kişi ile kurulan İSPARK yönetiminin şu anda 19 kişiden oluştuğunu vurguladı. Yönetimin, İBB bürokratlarından oluştuğuna dikkat çekti.


Çiğdem Toker’in aktardığına göre 2005’te 5 kişi ile kurulan İSPARK yönetiminin bugün 19’a çıktı.

Genel kurul sonrası yönetim kurulu üyeleri için tespit edilen huzur hakkı tutarının gizlendiğini belirten Toker, 19 milyon 850 bin lira sermayeli şirketin yönetim kurulu başkanı Mehmet İhsan Şimşek’in, İBB’de Park Bahçe ve Yeşil Alanlar Daire Başkanı olduğunu ifade etti.

Toker’in aktardığına göre Şimşek, aynı zamanda Bilal Erdoğan’ın başkanı olduğu Okçular Vakfı Mütevelli Heyeti Üyesi. “İSPARK yönetimine seçilen İBB bürokratlarına belli ki maaşları yetmiyor” diyen Toker, yazısında şunlara dikkat çekti:

“Genel kurul yapılıp geçiyor ama huzur hakkı için saptanan tutarı öğrenemiyoruz. Çünkü açıklanmamış. 2005 yılında beş kişiyle kurulan İSPARK yönetim kurulu sayısının, yıllar içinde birer ikişer artışla 19 kişiye genişlemesinin nedeni, bu gizemli huzur hakkının cazibesi olabilir mi? Geliri, vatandaşların ödediği otopark parası olan şirketi zarar ettirip huzur hakkı almanın da bir iç huzuru var demek. Ha, bazı şirketler karar alıp huzur hakkından vazgeçebiliyor. İSPARK da bu yolu seçtiyse belki açıklama yapılır. Biz bu köşede sevinçle yer veririz.”
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ