‘Işığın Yükselişi’ müzikali Berlin’de sahnelendi: 'Karanlığa ve savaşa asla şans vermeyin'

IFLC’nin 20'nci Yıl için özel olarak hazırladığı uzun soluklu bir çalışmanın ürünü olan 'Işığın Yükselişi' müzikali Berlin'de seyirciyle buluştu.

Masumiyet ile günahın, iyi ile kötünün, karanlık ile aydınlığın tarihsel çatışmasını anlatan müzikalin ilk gösterimi Berlin’in ünlü salonlarından Verti Music Hall’de yapıldı.

23 ülkeden 40 dansçı, 24 solist ve 33 orkestra sanatçısının performans sergilediği gecenin sunuculuğunu Alman televizyonlarının tanınan siması Carmen Hentschel üstlendi.


Tüdesb e. V. Başkanı İrfan Kumru yaptığı açılış konuşmasında, "Ekip aylardır buna özel hazırlandı. Bizler için kültürün birleşmesi ve beraberlik büyük bir anlam taşıyor ve bugün onu bu sahnede seyredeceksiniz. Bu müzikal sizi adeta büyüleyecektir." dedi.“GENİŞ SOSYO-KÜLTÜREL ARKA PLANI BULUNUYOR”

“Işığın Yükselişi” müzikalinin senaristi Nedim Hazar, “Müzikalde 7 kıtadan onlarca köklü kültürel renkliliğin işlendiğini Afrika’dan Asya’ya , Latin Amerika’dan Uzak Doğu’ya kadar olduk a geniş bir sosyo-kültürel arka plan bulunuyor. Mugham’dan (Azerbaycan bölgesine ait uzun hava) Horon’a, uzanan muazzam bir müzikal ve görsel şölen oluşturdu.” şeklinde konuştu.IFLC’DEN VEFA ÖDÜLLERİ

20'nci Yılı’nı kutlayan IFLC ekibi, geçmişte etkinliklere yarışmacı olarak katılan ve daha sonra IFLC’ye destek vermeye devam eden eski öğrencilere yaptıkları katkılardan dolayı ‘Vefa Ödül’ü verdi."KARANLIĞA ASLA ŞANS VERMEYİN"

Ödül töreninde konuşan Berlin milletvekillerinden Frau Miriam Golm, organizasyonu düzenleyeleri tebrik ederken, aktris-şarkıcı Frau Moon Suk, geceyi ‘olağanüstü ve fantastik’ olarak niteleyerek “ Sahnedeki bütün artistler bugün olağanüstü büyük bir ışık saçtılar. Sahnedeki ışığı biz seyircilere birebir yansıttılar. Karanlığa asla bir şans vermeyin ve savaşada şans vermeyin." şeklinde konuştu.

Programın sonunda sahneye çıkan öğrenciler Fethullah Gülen'in ‘Güneş Doğacak’ şiirini seslendirdi.


 
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ