İnsan kaçırma şimdi de Moldova'da: 6 eğitimci kaçırıldı

Moldova’da eğitim veren Orizont okullarında görevli 6 Türk öğretmen ve idareci sabah saatlerinde hukuksuz şekilde gözaltına alındı.


15 Temmuz sonrasında başlayan ve yurtdışındaki eğitimcilerle işadamlarını hedef alan hukuksuz gözaltı ve baskılar Moldova’ya uzandı.  Sabah saatlerinde Moldova’da 6 eğitimci polis kimliği gösteren kişilerce gözaltına alındı. 

Bir eğitimci okulun eğitime başladığı saatlerde öğrencilerinin arasında götürülürken görüntülendi. Gözaltına alınan isimlerden bazıların R. D., H. K., M. Ç., H. B. oldukları öğrenildi.  Bir Türkçe öğretmeninin de H. B. gibi okuldan gözaltına alındığı öğrenildi.


Hukuksuz gözaltıları yapan kişilerin ‘Şahısları Merkez Savcılığı’na götürüyoruz’ dediği belirtildi. Eğitimcilerin yakınları ise gözaltı yapılan isimlerin havalimanına götürüldüğünü ileri sürdü. Olaya ilişkin Moldova yönetimi tarafından şu ana kadar bir açıklama yapılmazken, gözaltı işlemleri sırasında eğitimcilerin ailelerine ve çocuklarına da kötü muamele ve fiziki müdahale yapıldığı öğrenildi.Kaçırılan eğitimcilerinin 5'i daha önce Birleşmiş Milletlere iltica talebinde bulundukları belirtildi.

Okul idarecisi ve öğretmenlerin gözetim altında tutulduğu belirtilirken Amnesty adına açıklama yapan Moldova Genel direktörü Cristina Pereteatcu, görevli Türklerin Türkiye’ye kaçırılma ihtimalini göz önünde tuttuklarını belirtti.

Ülkenin istihbarat servisi SIS ve emniyet yetkilileri tarafından henüz konuyla ilgili resmi bir açıklama yapılmadı.

Moldova’da daha önce Orizont okullarının genel müdürü Turgay Şen, 31 Mart sabahı saat 05.30’da Bükreş’e gitmek için Kişinev havaalanında pasaport kontrolünde durdurulmuş ve gözaltı alınmıştı. Organize Suçlar Başsavcılığı’na götürülen Şen, önce istihbarat elemanlarına, ardından savcılara ifade vermek zorunda kalmıştı. Şen, başsavcılıkta yedi saat kaldıktan sonra, 10 gün yurt dışına çıkma yasağıyla serbest bırakılmıştı.Erdoğan yönetimi, 15 Temmuzdan bu yana dünyanın 160 ülkesindeki eğitimcilere karşı kaçırma, yerel yönetimlerle anlaşarak, deport ve hukuksuz şekilde ülke dışına çıkarılması için faaliyet yürütüyor. En son Moğolistan’daki eğitimcilere yönelik MİT operasyonu dünyadan gelen tepkiler ve ülke yöneticilerinin demokratik tavrı ile durdurulmuştu.

 
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ