İncirlik’teki Amerikalı askerlerin tutuklanması için savcılığa dilekçe verildi

Ankara-Washington arasında gerilimin arttığı şu günlerde bir grup Türk avukat, İncirlik üssündeki Amerikalı askerlerin tutuklanması için savcılığa dilekçe verdi.
İktidar yanlısı Toplumsal Adalet ve Yardımlaşma Derneği adına bir grup avukat tarafından verilen 60 sayfalık şikayet dilekçesinde ondan fazla ABD’li askerin “terörizm” bağlantılı olarak tutuklanması istiyor.

ABD’Lİ ASKERLERE ‘ANAYASAL DÜZENİ ORTADAN KALDIRMA” SUÇLAMASI

Newsweek‘in haberine göre, şikayet dilekçesinde NATO güçlerinin kullandığı İncirlik Üssü’nden uçuşların geçici olarak durdurulması ve içeride kolluk gücünün arama yapmasına izin verilmesi var.


Şikayette bulunan avukatlar, Amerikalı askerlerin, “iktidarın ‘F...’ olarak tanımladığı Gülen Cemaati ile irtibatlı, iltisaklı oldukları ve ‘Anayasal düzeni bozmaya çalıştıklarını’ iddia” ediyor.

11 ABD’Lİ ASKERİN TUTUKLANMASI İSTENİYOR

Avukatların tutuklanmasını istedikleri askerlerin ismi ve rütbeleri şöyle: Albay John C. Walker, Albay Michael H. Manion, Albay David Eaglen, Albay David Trucksa, Yarbay Timothy J. Cook, Yarbay Mack R. Coker, Astsubay Thomas S. Cooper, Astsubay Vegas M. Clark.

Ayrıca ABD Merkezi Komutanlık (CENTCOM) Komutanı General Joseph Votel, ABD ordusu emekli General John F. Campbell ve Hava Tuğgeneral Rick Boutwell’in isimleri de tutuklanmaları talebiyle dilekçede yer aldı.

ABD HAVA KUVVETLERİ: GÖREVİMİZE DEVAM EDİYORUZ

ABD Hava Kuvvetleri savcılığa sunulan dilekçeden haberdar olduklarını ancak tüm soruların Türk hükümetine yönlendirilmesini istedi.

İncirlik Üssü’ndeki ABD Hava Kuvvetleri Sözcüsü Amanda Herman, “İncirlik’teki görevimizi yürütmeye devam ediyoruz ve Türk askeri ortaklarımızla olan ilişkimizden gurur duyuyoruz.” açıklamasında bulundu.

 
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ