İmamoğlu: İstanbul en az iki hafta tecritte kalmalı

İBB Başkanı İmamoğlu sokağa çıkma yasağı talebini yineleyerek, ""İstanbul, ilçe ilçe karantinayla bir çözüme ulaşamaz. Topyekün bir sokağa çıkma yasağı gerekiyor," dedi.
İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkanı Ekrem İmamoğlu, koronavirüsü salgına ilişkin İstanbul’da sokağa çıkma yasağı ilan edilmesi gerektiği önerisini tekrarladı.

İmamoğlu, katıldığı televizyon programında “En az 2 hafta tecrit gerekiyor” dedi. İmamoğlu, şunları söyledi:

“İstanbul, ilçe ilçe karantinayla bir çözüme ulaşamaz. Topyekün bir sokağa çıkma yasağı gerekiyor. Bilim Kurulumuzun da önerisiyle en az 2 hafta İstanbul’a bir tecrit süreci yaşatılmalı. Bu şart. Dünya çapında da bizim ölçeğimizde şehirlere baktığımızda, hepsi ‘sıkı tedbirler almalıydık’ diye bizi uyarıyor.”


“Kötü yönetilmiş bir İstanbul devraldık. Borçlu bir ekonomisi var İBB’nin. İBB iştirakleri ve kendi bütçesiyle beraber şu son bir ay içindeki gelir kaybı 1 milyarı aştı. Türkiye’deki bütün belediyelere ek ödenek sağlanması ek bütçe sağlanması şarttır. İBB’ye 415 bin kişi yardım için başvurdu.”

“Biz vatandaşımızdan bağış almıyoruz mu sanılıyor? Elbette alıyoruz. Bu yasal olarak bize tanımlanan bir şey zaten. Her yerde söyledim: Vakıfbank ve birkaç banka daha usulsüzlük yapmıştır. Yasal yollara başvurduk. Soruşturma açmak istiyorsanız, Ekrem İmamoğlu burada. Açın, hesap versin.”

“Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın kurduğu İstanbul Vakfı var. Biz onu da kullanmak için Valiliğe başvurumuza yaptık. Bu vakfı aktif hale getirmek istiyoruz. Sabırla Valiliğin imzasını bekliyoruz. Hiç kimse bizi yardımlaşma hızımızdan vazgeçiremez. Her gün binlerce aileye yardım yapıyoruz.”
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ