İktidar soru önergelerini yanıtsız bırakıyor

Cumhurbaşkanlığı sisteminde milletvekillerinin denetim görevi işlevsiz kılındı. Muhalefet partilerinin verdiği sayısız soru önergesinin bakanlıklar tarafından yanıtlanmadığı sayılarla ortaya konuldu.


Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’nin uygulandığı son iki yılda işlevini büyük ölçüde yitiren TBMM’de muhalefet milletvekillerinin elindeki en önemli denetleme mekanizması olarak kalan yazılı soru önergeleri de yanıtsız bırakılarak anlamsız hale getiriliyor.

CHP Milletvekili Deniz Yavuzyılmaz, TBMM Başkanlığı’na sunduğu yazılı soru önergesinde bakanların, milletvekillerinin sorularına verdiği yanıtların dağılımını sordu. Yeni sistemde bakanların milletvekillerini önemsemediğini kaydeden Yavuzyılmaz, “En çok hangi bakan bizleri muhatap alıyor?” diye sordu.


MİLLETVEKİLLERİNİ EN ÇOK YANITSIZ BIRAKAN BAKNALIKLAR

TBMM Başkanlığı tarafından verilen yanıtta, milletvekillerinin yazılı soru önergelerine en az Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk’un cevap verdiği kaydedildi. Adalet Bakanı Abdülhamit Gül ile Sağlık Bakanı Fahrettin Koca en az yanıt veren diğer bakanlar oldu.

Buna göre, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Selçuk yüzde 7, Adalet Bakanı Gül yüzde 8, Sağlık Bakanı Koca ise yüzde 12,22 oranında soru yanıtladı.

HDP 3 BİN 270 YAZILI SORU ÖNERGESİ VERDİ, 845’İ YANITLANDI

TBMM Başkanlığı, hangi partinin kaç önergesine yanıt verildiği bilgisini de paylaştı. Buna göre, AKP’nin iki önergesinden biri yanıtlandı ikincisi ise henüz yanıtlanmadı. CHP’nin 6 bin 813 önergesinin 4 bin 229’u yanıtlandı. MHP’nin 395 önergesinin 211’i, İyi Parti’nin ise bin 124 önergesinden 707’si yanıtlandı. HDP milletvekillerinin 3 bin 270 yazılı soru önergesinden sadece 845’ine yanıt verildi.

HAZİNE VE MALİYE BAKANI ‘LİNK’ GÖNDERİYOR

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak ise milletvekillerinin yönelttiği soruları bir başka ‘ilginç’ yöntemle savuşturuyor. Albayrak, yazılı soru önergelerini ilgili mevzuat hükümlerini içeren ‘linkleri’ atarak yanıtlıyor. Albayrak’ın ‘linkli’ yanıtları milletvekilleri tarafından sık sık eleştiri konusu yapılıyor.

ADALET BAKANLIĞI 3 BİBN 553 ÖNERGENİN 154’ÜNÜ YANITLADI

27. yasama döneminde Adalet Bakanlığı’na tüm partilerin verdiği 3 bin 553 soru önergesinden 154’ü yanıtlandı. Aile, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’na verilen toplam soru önergesi 2 bin 78 iken cevaplanan önerge sayısı ise 334. İçişleri Bakanlığı ise kendisine sorulan 2 bin 143 sorunun yarıya yakınını cevapsız bıraktı. İçişleri Bakanlığı’nın yanıtsız bıraktığı soruların büyük kısmı HDP’lilere ait.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ