İki gazeteci daha tutuklandı

İzmir’de 12 Kasım günü gözaltına alınan Mezopotamya Ajansı muhabiri Ruken Demir ile JİN NEWS muhabiri Melike Aydın, çıkarıldıkları mahkemece “örgüt adına faaliyet yürütmek” iddiasıyla tutuklandı.


İzmir Cumhuriyet Başsavcılığı’nın yürüttüğü bir soruşturma  kapsamında gözaltına alınan iki gazeteci emniyetteki ifade işlemlerinin ardından dün adliyeye getirildi. 

Yapılan savcılık sorgularında “örgüt adına faaliyet yürütmek” iddiasıyla suçlanan Demir ve Aydın, bulundukları faaliyetlerinin gazetecilik kapsamında olduğunu belirtmelerine rağmen tutuklama talebiyle 1. Sulh Ceza Mahkemesi’ne sevk edildi. Mahkeme, sabaha karşı savcılığın talebi doğrultusunda her iki kadın gazetecinin tutuklanmasına karar verdi.


Tutuklanan gazeteciler İzmir Aliağa Şakran Kadın Kapalı Cezaevi’ne konuldu. 

Aynı operasyon kapsamında gözaltına alınan Tutuklu ve Hükümlü Aileleriyle Yardımlaşma Derneği (TUHAY-DER) üyelerinden Selma Altan, Mazlum Koç, Ramazan Yavuz, Sait Bahadır, Murat Tufan, İsmail Akbay, Şeyhmus Dağhan, Hasan Hayri Dikilitaş Hediye Tekin de tutuklanırken, Mehmet Gergin ‘yurtdışı yasağı’ ile serbest bırakıldı.

Verilen tutuklama kararları TUHAY-DER yöneticileri ve üyeleri tarafından adliye önünde protesto edildi.

TUHAY-DER Eşbaşkanı  Ahmet Ertaş, yaptığı konuşmada yargılamanın AKP vesayeti altında yapıldığını ve adil olmadığını söyledi. Üyelerine yapılan baskıları kabul etmeyeceklerini ve bu baskılar karşısında boyun eğemeyeceklerini vurgulayan Ertaş, verilen tutuklama kararının hukuksuz olduğunu kaydetti. Ertaş, “Bu kararı tanımıyoruz” diyerek arkadaşlarının derhal serbest bırakılmasını istedi.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ