İHD: Silivri Cezaevi’nde 2 siyasi tutuklunun testi pozitif çıktı

İHD, İstanbul’daki Silivri 5 No’lu L Tipi Kapalı Cezaevi’nde siyasilerin bulunduğu bir koğuşta iki tutuklunun koronavirüs (Covid-19) testinin pozitif çıktığı ve üç tutukluda ise salgın belirtilerine rastlandığını bildirdi.
İnsan Hakları Derneği (İHD), iki siyasi tutuklunun koronaya yakalanmasına rağmen karantinaya alınmak yerine koğuşa geri getirildiği, ardından üç kişide de salgın belirtilerinin görülmeye başladığını açıkladı.


Konuyla ilgili Mezopotamya Ajansı’na konuşan İnsan Hakları Derneği (İHD) İstanbul Şube Başkanı Gülseren Yoleri, Silivri’de bulunan M.A. adlı tutuklu yakınının kendilerini telefonla aradıklarını ve bazı aktarımlarda bulunduklarını belirtti. Yoleri, M.A.’nın yakınının kendilerine aktardıkları bilgileri şu şekilde paylaştı:

‘TEST SONUCU POZİTİK ÇIKAN TUTUKLULARI KARANTİNA YERİNE KOĞUŞA GERİ KOYMUŞLAR’

“Z.S. ve H.P. adlı iki tutuklu Covid-19 testi pozitif çıkmış. Test sonuçları pozitif çıkan Z.S ve H.P. karantina koğuşları olmadığı için tekrardan koğuşlara alınmışlar. Z.S ve H.P. koğuşa getirildikten sonra N.B. ve kronik hastalığı bulunan H.U.’nin nefes alıp vermede zorluk çektiği ve M.F.E. adlı tutuklularda ise yüksek ateş ve öksürük sorunu yaşanmaya başlanmış. Bu rahatsızların Covid-19 salgının belirtileri olduğu kaygıları varmış ama bu 3 tutukluya halen bir test yapılmamış.”

Kendilerine gelen bilgiyi halen teyit edemediklerini ifade eden Yoleri, cezaevlerinde acilen önlemlerin alınması çağrısı yaptı.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ