İdlib’e yığınak sürüyor, Çavuşoğlu ‘Hedef Rusya değil’ diyor

TSK'nın Suriye ordusunun operasyonlarını sürdürdüğü İdlib’de bulunan gözlem noktalarına askeri yığınak ve personel sevkiyatı sürerken, Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu "Bizim burada hedefimiz, amacımız Rusya değil.


Rusya’yla sorunu çözmeye çalışıyoruz” ifadelerini kullandı.

Son olarak farklı birliklerden, çok sayıda komandonun bulunduğu 60 araçlık konvoyun, Hatay’ın Reyhanlı ilçesine ulaşmasının ardından İdlib’deki gözlem noktalarına yönlendirildiği bildirildi.


SURİYE İLE CİHATÇI GRUPLAR ARASINDAKİ ÇATIŞMALAR SÜRÜYOR

Diğer yandan başkent Şam’ı Halep’e bağlayan M5 otoyolu yakınında Rusya destekli Suriye ordusu ile İdlib’in büyük bir kısmını kontrol eden silahlı gruplar arasındaki çatışmalar sürüyor.

Rusya’dan İdlib’deki krize dair çeşitli açıklama ve uyarılar gelirken, Münih Güvenlik Konferansı kapsamında Almanya’da bulunan Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu da son gelişmelere ilişkin konuştu.

Ankara ile Moskova’nın İdlib konusunda uzlaşma sağlayabilmesi için çalışmaların sürdüğünü ifade eden Çavuşoğlu, DW Türkçe’nin “Türkiye İdlib için Rusya’yla ilişkilerin daha da gerilmesini göze alır mı?” sorusunu şöyle yanıtladı:

ÇAVUŞOĞLU: HEDEFİMİZ RUSYA DEĞİL 

“Şimdi biz varsayımlar üzerinden konuşmak istemeyiz ama her zaman İdlib’le ilgili rejime yönelik kararlılığımızı en üst düzeyde söyledik. Dolayısıyla bizim burada hedefimiz, amacımız Rusya değil. Rusya’yla sorunu çözmeye çalışıyoruz.”

‘ÖNEMLİ OLAN REJİMİN SALDIRGANLIĞI’ 

Çavuşoğlu, “Önemli olan, rejimin saldırganlığını durdurması” diye ekledi. Türkiye ve Rusya’dan heyetler geçen hafta Ankara’da görüşmelerde bulunmuş, ancak uzlaşma sağlanamamıştı.

Münih Güvenlik Konferansı kapsamında Pazar günü de Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ile görüşeceği belirtilen Çavuşoğlu ayrıca, “Pazartesi günü bizim heyetimiz Moskova’ya gidecek, daha önce Rus heyeti Ankara’daydı. Görüşmelerimizi sürdüreceğiz” ifadelerini kullandı
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ