İddia: Kanal İstanbul'da bürokratlar imza atmıyor, süreç kilitlendi

AKP'li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Kanal İstanbul projesini hayata geçirme sözü verirken, 'çılgın' olarak adlandırılan projede, bürokratların imza atmadığı ve sürecin kilitlendiği belirtiliyor.

Sözcü gazetesinin haberine göre, Kanal İstanbul'un çevresine kurulacak şehir için başlatılan tapu süreci, bürokratlar imza atmadığı için kilitlendi.

Kanal İstanbul, 10 yıldır AKP'nin 'çılgın proje'si olarak lanse ediliyor ve Erdoğan her fırsatta projeyi hayata geçireceğini belirtiyor.


İBB, projeye ilişkin protokolden çekilirken, kulislerde hem CHP hem de İYİ Parti'nin projenin yapılmaması yönündeki uyarıların bürokratlar üzerinde etkili olduğu ve şu an Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı'nın kanalın çevresine kurulacak Yenişehir için başlattığı tapu süreciyle ilgili işlemlere bürokratların imza atmadığı, çalışmaların kilitlendiği kaydediliyor.

Kasım ayında bakanlık tarafından imar çalışmalarının 3 ay içinde tamamlanacağı yönünde kamuoyuna yapılan açıklamaların süreci tıkayan bürokratlara uyarı niteliği taşıdığı da iddialar arasında. Bu nedenle Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı ile Emlak Konut'un bürokrat kadrolarında büyük bir değişim yaşanacağı, görevden almaların başlayacağı iddia ediliyor.

TOKİ, imar uygulamalarının tamamlanmasını beklemeden ekim ve kasım aylarında Yenişehir kapsamında Arnavutköy'de inşa edilecek toplam 2 bin 431 konut için etaplar 6 ayrı ihale düzenlemişti. TOKİ'nin tapular çıkmadan ihaleye çıkması nedeniyle yer teslimi yapılamadığından inşaatların başlayamadığı da öne sürülüyor.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ