İbrahim Çay’a yapılan ırkçı saldırı ödüllendirildi

Bir Kürdün evini basıp, üstünü başını parçalayarak sokak ortasında işkenceyle döve döve sürükleyip, zorla Atatürk büstü öptürmenin cezası 7500 TL.
Kendisine zorla Atatürk büstü öptürülerek ırkçı saldırıya maruz kalan İbrahim Çay davasında yargılanan 7 kişiye ödül gibi cezalar verildi. Kamu görevlilerinin yargılanması için yapılan tüm itirazlar ise reddedildi.

Muğla’da 8 Eylül 2015 tarihinde, ırkçı saldırıya maruz kalan İbrahim Çay’a zorla Atatürk büstü öptürülmüştü. Davada yargılanan 7 kişiye verilen ceza peş peşe indirimler yapılarak, sonunda paraya çevrildi.

Çay, kendisini linç etmek isteyen fail Hakan Tosun’u “tehdit ettiği” iddiasıyla 5 ay hapis cezasına çarptırıldı.


16 KİŞİYE TAKİPSİZLİK

Çay’a saldıran 16 kişi hakkında takipsizlik kararı verilirken, linç edenler arasında yer aldığı kaydedilen 7 kişi hakkındaysa Fethiye 6’ncı Asliye Ceza Mahkemesi tarafından, “konut dokunulmazlığını ihlal, kişiyi hürriyetinden yoksun bırakma” suçlamalarıyla 4 yıldan 19 yıla kadar hapis istemiyle dava açılmıştı.

KAMU GÖREVLİLERİNE TAKİPSİZLİK

Yaşanan bu gelişmelerin ardından 2016 yılının Haziran ayında Fethiye Cumhuriyet Başsavcılığı’nın içerisinde kamu görevlilerinin de bulunduğu 16 kişi hakkında “kovuşturmaya yer olmadığı” kararına Çay’ın avukatı Mehmet Altuntaş itiraz etti.

ÇEŞİTLİ SUÇLAR DİLEKÇEDE YER ALDI

Fethiye Nöbetçi Sulh Hakimliği’ne yazılan itiraz dilekçesinde tespit edilen 18 şüphelinin yanı sıra, yapılacak araştırma ve incelemenin sonucunda kolluk amirleri ve görevlilerinde içinde olduğu şahısların da dosyaya dahil edilerek; şüphelilerin işkence, hakaret, konut dokunulmazlığı, kamu görevlisinin suçu bildirmemesi, görevi kötüye kullanma, kasten öldürmeye teşebbüs suçlarından yargılanmaları talep edildi.

Dilekçede, şüpheli sıfatında olan Eşen karakol komutanının Çay’ı olaydan önce arayıp evden çıkmaması gerektiği yönünde yaptığı telefon görüşmesi, olayın yaşanış biçimi, kolluk kuvvetlerinin tutumu, şüphelilerden S.U. isimli kişinin köy meydanında Çay’a yönelik “ip yok mu ip, ip getirin bunu asalım, Kürtlere ibret olsun” diyerek sarf ettiği sözleri, zorla Atatürk büstü öptürülürken Çay’ın dişlerinin kırılıp döküldüğü, Fethiye Devlet Hastanesi’nde bulunan doktorların yeterli muayene yapmadığı, çevik kuvvet polislerinin linç edilmek istenen Çay’a yönelik hakaretleri de dilekçede yer aldı.

Ayrıca, şüphelilerin HTS ve kamera kayıtları, Çay’ın tedavi belgeleri, olayla ilgili basın yayın organlarından tarama yapılarak Atatürk büstünün öptürülmesi ve sonrası ortaya çıkan görüntülerin incelenmesi talep edildi.

POLİS YARALI HALDE “PİS TERÖRİST” DEDİ KAFASINI DUVARA VURDU

İtiraz dilekçesinde yer alan tüm talepleri değerlendiren Fethiye Cumhuriyet Başsavcılığı, ikinci kez şüpheliler hakkında “kovuşturmaya yer olmadığına” dair itirazı reddetti. Savcılık, kamu görevlilerinin de aralarında bulunduğu 18 şüpheli hakkında, “Olay günü Jandarmanın olay mahaline gecikmeli olarak geldiği iddiasının da soyut iddia niteliği olduğu, yapılan soruşturmada olaya, en kısa sürede müdahale edildiği, bu iddianın doğru olduğu yönünde somut hiçbir delil olmadığı müşteki vekili ve müştekinin soyut iddiasına dayandığı anlaşılmıştır. İbrahim Çay isimli şahsın çevik kuvvet aracına bindirilirken bir polis memurunun ‘vereceksin bu pis teröristi halkın eline böylelerinin cezasını versin’ şeklinde söyleme ulaşılamadığı, Çay’ın iddiasını ispatlamak için somut delil sunamadığı, Seydikemer Karakolu’nda bir askerin Çay’a, ‘Mersin’den terörist çıkmaz sen nereden çıktın pis terörist’ diyerek kafasını iki kez duvara vurduğu iddianın doğrulayacak kamu davası açmayı gerektirir hiçbir delile ulaşılamadığı” gerekçelerini öne sürerek reddetti.

Ayrıca Çay’ın uğradığı ırkçı saldırıyı da kabul etmeyen savcılık şu ifadelere yer verdi: “Her ne kadar Çay’ın müvekkili, sunmuş olduğu dilekçede, Çay’a karşı işkence, halkı kin ve düşmanlığa tahrik ve aşağılama, kamu görevlisinin suçu bildirmemesi, kasten insan öldürmeye teşebbüs suçlarının da işlendiği iddia edilmiş ise de, Çay’a yönelik işlendiği iddia edilen suçların unsurları itibariyle olayda oluşmadığı anlaşılmakla olay nedeniyle şüpheliler hakkında kamu adına kavuşturmaya yer olmadığına karar verildi.”

7 SANIK YARGILANDI

Bunun yanı sıra olayın yaşandığı tarihte haklarında savcılığın soruşturma kararı verdiği 7 sanık hakkındaysa “Konut dokunulmazlığı”, “Kişiyi hürriyetinden yoksun bırakma” ve “Kasten yaralama” suçlarından Fethiye 6’ncı Asliye Ceza Mahkemesi’nde dava açıldı. 7 kişi hakkında açılan dava 3 yıl boyunca devam etti.

ÖDÜL GİBİ CEZA

7 sanık hakkında mahkeme 15 Kasım 2018 tarihinde verdiği kararla, “Konut dokunulmazlığı” suçundan hepsi için beraat kararı verdi. Yine, 7 sanık için “Kişiyi hürriyetinden yoksun kılma” suçundan ayrı ayrı 3 yıl 4 ay, “Kasten yaralama” suçundan da 11 ay 20 gün hapis cezası verdi. Verilen 11 ay 20 günlük hapis cezası 350 gün adli para cezasını çevrilirken, mahkeme heyeti 7 sanığın sabıka kayıtlarına bakılarak daha önce hiçbir suça bulaşmamış 3 kişi hakkında hükmün açıklanması geri bırakıldı. Geriye kalan 4 kişi hakkında ise daha önceden sabıkalarının olması nedeniyle verilmiş olan 350 günlük adli para cezası karşın 7 bin TL para cezası 24 eşit taksit şeklinde tahsiline karar verildi.

TERÖRİST DEMİŞLERDİ BERAAT ETTİ

Çay hakkında açılan “örgüt propagandası yapmak” suçlamasıyla Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davadan beraat etti.
 
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ