İBB'nin AKP döneminde Diyanet saltanatı: Herkese çift kadro uygulaması

Diyanet Vakfı tarafından kurulan İstanbul 29 Mayıs Üniversitesi’ne AKP döneminde İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) tarafından 2017 yılında yapılan ihaleyle 43 milyon TL’lik kampus yaptırıldığı ortaya çıktı.BirGün'den İsmail Arı'nın haberine göre AKP’ye yakınlığıyla bilinen isimler, üniversitenin mütevelli heyetinde çifte görevler almış.


Buna göre İBB, ‘Ümraniye 29 Mayıs Üniversitesi Kampusu Projesi’ adı altında rektörlük binası, iki adet derslik binası, yer altı otoparkı, avlu ve kütüphane inşa etti.

İBB’nin yaptırdığı kütüphane binası içerisinde toplam alanı 5 bin 900 metrekare olan üç adet okuma salonu, serbest okuma salonları, dört adet toplantı salonu, 48 adet derslik, 43 adet ofis, iki adet Konferans Salonu, 10 adet Seminer, iki adet sergi salonu, kafe ve depoların yer aldığı belirtiliyor.

Haberde 29 Mayıs Üniversitesi’nin idari kadrosunda yer alan isimlere de ayrı bir parantez açılıyor.

İdari kadroda yer alan Azize Çırtlık'ın, Genel Sekreter olmasına karşın aynı zamanda Personel Daire Başkanvekili ve Hukuk Müşavirliği Sekreteri olarak da atandığı kaydediliyor.

Sağlık, Kültür ve Spor Müdürü olan Gürhan Toktaş ise aynı zamanda Kariyer Merkezi ve Mezunlarla İlişkiler Müdürlüğü Vekili olarak görev yapıyor. Genel Sekreter Yardımcısı Erdal İşçan da aynı zamanda İdari ve Mali İşler Daire Başkanı olarak üniversitede görev alıyor.

Diyanet Vakfı tarafından kurulan üniversitede İlahiyat Bölümü’nün ücretinin ise 26 bin 460 TL olduğu aktarılıyor.

Üniversitenin 2019-2020 eğitim öğretim yılında, yeni kayıt yaptıran öğrenciler için eğitim-öğretim ücreti Psikoloji Bölümü’nde 33 bin 480 TL ve Ekonomi Bölümü’nde ise ücreti ise 30 bin 780 TL olarak belirlenmiş durumda.

Üniversitenin bünyesinde bulunan iki öğrenci yurdunun yıllık ücretinin ise 11 bin TL olarak açıklanıyor.

Üniversitenin mütevelli heyetinde AKP’li çok sayıda isim bulunduğu belirtilirken eski AKP’li Ümraniye Belediye Başkanı Hasan Can bu isimler arasında yer alıyor. Can’ın, Ümraniye Belediye Başkanı olduğu dönemde üniversitenin kampus inşaatı için arsa tahsis ettiği haberde geçen bilgiler arasında...

Mecidiyeköy’deki Ali Sami Yen Stadyumu’nun yerine yapılan rezidans inşaatında 10 işçinin hayatını kaybetmesiyle bilinen Aziz Torun'un da Mütevelli Heyeti’nde yer aldığı ifade ediliyor.

Recep Tayyip Erdoğan’ın yakın arkadaşı ve aynı zamanda Bilal Erdoğan’ın ortağı olan Remzi Gür de yine Mütevelli Heyeti’nde yer alan isimler arasında gösteriliyor.

Gaziantep 'F...' iddiasıyla açılan davada yargılanan iş insanı Hasan Hüseyin Nakıpoğlu da İstanbul 29 Mayıs Üniversitesi Mütevelli Heyeti üyesi olarak dikkat çekiyor.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ