İBB’de Kürtçe açılımı: Dil bilen eğitmen aranıyor

CHP’li Ekrem İmamoğlu’nun başkanlık koltuğunda oturduğu İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB), Kürtçe eğitim için adım atıyor. İBB bünyesinde birçok alanda ücretsiz eğitim veren İSMEK’te Kürtçe kursları için hazırlıklar başladı.İBB tarafından yapılan personel alım duyurusunda, Kürt Dili ve Edebiyatı mezunu iki eğitmen alınacağı belirtildi.


İlana göre Kürtçe eğitim verecek öğretmenler için Kürt Dili ve Edebiyatı mezunu olması şartı aranıyor. Ayrıca  ilana göre sınavın yapıldığı tarihte 30 yaşını doldurmamış olmak gerekiyor. Başvurular 13-17 Aralık arasında yapılacak.

Daha önce CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, İBB’nin Kürtçe dışında başka bir dil bilmeyen yaşlılara Kürtçe bakım hizmeti vereceğini duyurmuştu.

Kılıçdaroğlu şunları söylemişti:

“Kürtçenin yasal olarak kullanılması, öğrenilmesi, okutulması konusu tamamen yasal bir düzenleme ve bu yasal düzenlemenin de yapılması gerekiyor. Nerede yapılacak? Parlamentoda yapılacak. Buna uygun bir zemin oluşabilirse inanıyorum ki bütün parlamenterler de buna ‘Evet’ diyeceklerdir. Kürtçenin yasal olarak kullanılması ya da Kürtçe üzerindeki yasakların kaldırılması gibi durumları Ekrem İmamoğlu ya da yerel yönetimler çözemez, çünkü bu onların ilgi alanına girmiyor. Onlar olsa olsa ancak kurs açabilirler. Başka bir düzenleme yapamazlar.”
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ