​İBB personeliydi, Haydarpaşa Garı ihalesini kazandı: Hüseyin Avni Önder kim?

TCDD’nin tarihî Haydarpaşa ve Sirkeci Garı’nın depolarını 15 yıllığına kiralamak için açtığı ihaleyi kazanan Okçular Vakfı’nın eski genel müdürüne ait iki yıllık Hezarfen Danışmanlık Limited Şirketi tartışmaların odağına yerleşti.


10 bin TL’lik sermayeli şirketin girdiği ihaleyi kazanması ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin (İBB) hukuksuz bir şekilde ihaleden elenmesi tartışmalara neden oldu.

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu da sosyal medya hesabından “(ihalenin) sermayesi 10 bin lira olan, daha düne kadar İBB’den 3 bin lira maaş alan, daha düne kadar bir ailenin fertlerinden oluşan bir vakfın genel müdürü olan bir şahsa verilmesinin altındaki motivasyon nedir?” diye sordu.


Birgün gazetesi tartışmaların odağına yerleşen ve İBB’nin üç katı ihale teklifi sunduğu Hezarfen Danışmanlık Limited Şirketi’nin sahibi olan 33 yaşındaki Hüseyin Avni Önder’i mercek altına aldı.

Buna göre Hüseyin Avni Önder’in henüz üç yıl önce İBB’de 3 bin lira maaş alan bir çalışan olduğu öğrenildi. Önder, 2017’de İBB’den istifa ederek 10 bin lira sermayeyle Hezarfen adlı şirketi kurdu. Hezarfen adlı şirketin iki yıl içerisinde müşterisi haline gelenler ise dikkat çekiyor. Şirketin sitesinde yer alan bilgilere o müşteriler şöyle:

- Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı

- PTT

- TCDD

- Beyoğlu Belediyesi

- İstanbul Büyükşehir Belediyesi

- Vakıf Katılım

- TRT

- Halkbank

- Türkiye Jokey Kulübü

- Türk Kızılayı

- Emlakbank

- Ziraat Bankası

Önder’in Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın oğlu Bilal Erdoğan’ın yönetim kurulu üyesi olduğu Okçular Vakfı’nın genel müdürlüğünü de yaptığı biliniyor. AKP üyesi olan Önder, 2015-2017 yılları arasında da AKP İstanbul İl Gençlik Kolları Başkan Yardımcılığı da yapmıştı.

Öte yandan 4 Ekim’de ihaleye 10 bin lira sermayeyle giren ve ihalede ayda 300 bin lira kira ödemeyi taahhüt eden şirket 14 Ekim’de sermayesini tam 100 katına çıkarmasıyla da dikkat çekti.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ