'Hülya Koçyiğit'in damadı kamuyu 15 milyon TL zarar ettirdi'

Sinema sanatçısı Hülya Koçyiğit'in damadı Ender Alkoçlar'ın şirketinin kamuyu 15 milyon TL zarara soktuğu iddia edildi.
AKP ile yakın ilişki içerisindeki Alkoçlar şirketinin, AKP'li Antalya eski Belediye Başkanı Menderes Türel döneminde gerçekleştirilen Konyaaltı Sahili ihalesini kazandıktan sonra, işletme giderlerinin belediyeye yüklenmesi suretiyle, kamuyu 15 milyon TL zarara uğrattığı kaydedildi.


31 Mart yerel seçimlerinin ardından, belediyenin el değiştirerek Muhittin Böcek'in seçilmesiyle başlatılan incelemede, kamunun zarara uğratıldığının tespit edilmesinin ardından, Böcek ihalenin iptal edildiğini duyurdu.

Yeniçağ Gazetesi'nin haberine göre, Ender Alkoçlar'ın sahibi olduğu Alkoçlar Seyahat Turizm ve Otelcilik AŞ ile Senatalya Turizm Seyahat Acentası, Konyaaltı Sahili'ni 28 yıllığına kiralamıştı.

Böcek, ihale sürecinde de usulsüzlükler bulunduğunu ifade etti ve ekledi:

"Böylesi yüksek meblağlı proje sonrasında Konyaaltı Sahili’nin peyzaj, temizlik giderleri, bakım onarım güvenlik gibi işletme giderleri belediyeye yüklenerek ihale edildiği görülmüştür. Bu durum kamu menfaatini değil ilgili firmanın menfaatini gözetildiğini göstermektedir. Ardından 29 Mart 2018 yılında Belediye bütçesi ile yapılan sahil projesinin işletme ve kira ihalesi yapılmıştır. İhale şartlarına eklenen madde ile rekabet koşulları ortadan kaldırılmıştır. Nitekim ihaleye tek firma katılmış ve ihale Alkoçlar Seyahat Turizm ve Otelcilik A. Ş.-Senatalya Turizm Seyahat Acentası Dış. Tic. Ltd. Şti. iş ortaklığına 28 yıllığına kiraya verilmiştir.

İhaleyi alan firma büfe, yiyecek, içecek, alışveriş ünitelerini kendisi işletmeyip tamamını alt kiracılara kiralamıştır. Belediye tarafından bugüne kadar bu projeye 254 milyon 289 bin 127 lira para harcanmıştır. Belediye bu proje ile zarara uğratılmıştır."
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ