Hulusi Akar: Bağdadi’nin yerini operasyondan önce en azından ben bilmiyordum

IŞİD lideri Bağdadi’nin Türkiye’nin korumasında saklandığı tartışmaları sürerken Hulusi Akar CNN International’da “Operasyondan önce yerini en azından ben bilmiyordum” dedi.
Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, CNN International kanalına verdiği röportajda ilginç bir cümle kullandı. “IŞİD’ın öldürülen lideri Bağdadi’nin yerini ABD’nin operasyonundan önce biliyor muydunuz” şeklindeki soruya Hulusi Akar, “Bu operasyondan önce en azından ben yerini bilmiyordum” dedi.


Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, CNN International kanalında Becky Anderson’ın gündeme ilişkin sorularını yanıtladı.

Anderson’ın Türkiye’nin Suriye’nin kuzeydoğusunda YPG/PKK terör örgütüne karşı yürüttüğü Barış Pınarı Harekatı’na ilişkin sorularını yanıtlayan Bakan Akar, Türkiye’nin desteklediği Suriye Milli Ordusu’nun (SMO) Suriye’deki bazı terör örgütleriyle irtibatı olduğu iddialarını reddetti.

Akar, “Onların herhangi bir terör örgütü ile bağı yok. Onlar tamamen Suriyeliler ve kendi bağımsızlıkları, toprakları ve evleri için mücadele veriyorlar” dedi.

“EN AZINDAN BEN BİLMİYORDUM”

IŞİD Lideri Ebubekir El Bağdadi’ye yönelik operasyona ilişkin soruları da yanıtlayan Bakan Akar, “Operasyon öncesinde askeri olarak bazı bilgileri paylaştık. Unsurlarımız da koordinasyon sağladılar. Tüm bu faaliyetlerin yanı sıra komuta kademesindeki arkadaşlarımız sahadaki unsurlarımızı devam eden operasyonlara bir zarar vermemeleri konusunda uyardı. Kuvvetlerimiz arasında (yanlış anlamaya dayalı) bir çatışma çıkmaması bakımından askeri olarak koordinasyonumuz vardı. Diğer taraftan istihbarat kurumlarımız arasında da yakın bir işbirliği var. Onların da bu konuda koordinasyon ve iş birliği yaptıklarına inanıyorum.”
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ