Hedef gösteren Bakan Soylu hakkında suç duyurusu

Diyarbakır Barosu, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu hakkında "Görevi kötüye kullanma", "İftira atmak", "Suç işlemeye tahrik" ve "Hakaret etmek"ten suç duyurusunda bulundu.İçişleri Bakanı Soylu, son günlerde muhalif kesimleri, kurumları ve partileri doğrudan hedef haline getirmeye sürdürüyor. Soylu, Suruç’ta yaşanan kanlı seçim saldırısı sonrası olay yerinde inceleme yapmak üzere Suruç’a gitmeleri engellen Diyarbakır Barosu ile sivil toplum örgütlerini hedef göstermişti.
  Bakan, katıldığı televizyon programında Diyarbakır Ticaret Sanayi Odası da dâhil olmak üzere Diyarbakır Barosu’nun ismini vererek, şöyle demişti:


“Zaten PKK’ya müzahir bir barodur. Çok açık ve net söylüyorum PKK’ya müzahir bir barodur.”

Bakanın bu açıklaması sosyal medyadan tepkiyle karşılanmıştı. Diyarbakır Barosu, Süleyman Soylu’ya “Tahir Elçi’yi aldığınız yerdeyiz” notuyla Twitter hesabından paylaşarak yanıt vermişti.

Diyarbakır Barosu, Soylu hakkında suç duyurusunda bulundu. Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı’na verilen dilekçede, Diyarbakır Barosu’nun kurulduğu günden bu yana adalet, demokrasi, insan hakları ve hukukun üstünlüğü için yürüttüğü çalışmalar neticesinde tüm dünyada saygın bir yer edindiği kaydedildi.
 
Mezopotamya Ajansı'nda yer alana habere göre, dilekçede, Bakan Soylu’nun Baro’yu hedef gösterdiği konuşması hatırlatıldı ve "Türkiye Cumhuriyeti İçişleri Bakanı’nın bir kamu kurumu niteliğindeki meslek örgütüne yönelik bu değerlendirmeleri ile birden çok suç fiilini işlemiştir" denildi.

Dilekçede şu ifadeler yer aldı:

"Kamuoyunun da çok iyi bildiği ve yakından takip ettiği üzere, benzer bir süreç sonunda Baro Başkanımız Tahir Elçi katledilmiştir. Dolayısıyla, aynı süreçlerin tekrar edilmemesi için objektif ve etkin bir soruşturma yapılmasını isteme gereği hasıl olmuştur."

Dilekçede, içişleri Bakanı Soylu'nun Diyarbakır Barosu’na yönelik yaptığı açıklamalarla "Görevi kötüye kullanma", "İftira atmak", "Suç işlemeye tahrik" ve "Hakaret etmek" suçlarını ikişer kez işlediğine dikkat çekildi.

Baro, Bakan Süleyman Soylu hakkında dava açılmasını istedi.Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ