HDP’li Baluken’in de hapis cezası onandı

Yargıtay, HDP eski milletvekili ve İmralı heyeti üyesi İdris Baluken’e yerel mahkemenin “örgüte üye olmak” suçundan verdiği 7 yıl 6 ay hapis cezasını onadı.
Eski HDP milletvekili İdris Baluken’e “örgüte üye olmak” suçundan 7 yıl 6 ay, dört kez “örgüt propagandası yapmak” suçundan 4 yıl 7 ay, dört kez de “toplantı gösteri yürüyüşleri kanuna muhalefet etme” suçundan 4 yıl 7 ay hapis cezası veren Diyarbakır 8. Ağır Ceza Mahkemesi’nin hükmünü uygun bulan Gaziantep Bölge Adliye Mahkemesi’nin kararı, sanık avukatlarının itirazı üzerine Yargıtay 16. Ceza Dairesi tarafından inceledi.

Yapılan incelemenin ardından verilen kararda, şöyle denildi:

‘SİYASİ PARTİ ÇALIŞMASI OLARAK KABULÜ MÜMKÜN DEĞİLDİR’“Siyasi parti faaliyetleri kapsamındaki basın açıklamaları, nevruz kutlamaları ve terör örgütü propagandasına dönüştürülmeyen insani mülahazalarla gerçekleştirilen taziye ziyaretleri gibi eylemlerin, silahlı terör örgütü faaliyeti kapsamında kabul edilemeyeceğine kuşku bulunmamakta ise de terör örgütü yöneticilerinin talimatı veya örgütün çağrıları doğrultusunda gerçekleştirilen ve terör örgütünün propagandasına dönüşen şiddet eylemleri ve faaliyetlerin siyasi parti çalışması olarak kabulü mümkün değildir.”

‘ÖRGÜTE ÜYE OLMAK’ SUÇLAMASI  

Kararda, Baluken’in süreklilik, çeşitlilik ve yoğunluk içeren eylemleri nedeniyle ‘örgüte üye olmak’ suçunu işlediğine dair kabulde isabetsizlik bulunmadığı ileri sürülerek, “Temyiz davasının esastan reddiyle hükmün onanmasına oy birliğiyle karar verildi” denildi.

Yargıtay’ın verdiği kararda, 5 yılın altındaki cezaların Gaziantep Bölge Adliye Mahkemesi 4. Ceza Dairesince onaylanarak kesinleştiği aktarılarak, bu cezalar yönünden yapılan itiraz da reddedildi.

 
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ