HDP’den gözaltılara tepki: Bu bir intikam operasyonudur

HDP Eş Başkanı Mithat Sancar: İktidar 7 Haziran'ın intikamını alıyor. Yargı iktidarın sopası olarak kullanılıyor. 6-7 Ekim'in sorumlusu biz değiliz.


HDP Eş Genel Başkanı Mithat Sancar, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’nın kararıyla “Kobani eylemleri” soruşturmasında eski HDP milletvekilleri, belediye başkanları ve MYK üyelerinin gözaltına alınmasına sert tepki gösterdi. “Bu bir intikam operasyonudur. Yargı uzun süredir olduğu gibi iktidarın sopası kullanılmaktadır. 6-8 Ekim olaylarını sorumlusu partimiz değildir” diyen Sancar’ın açıklamaları şöyle:

”KOBANİ ARAŞTIRILSIN DİYE ÖNERGE VERDİK’


Kobani eylemlerinin aydınlatılması için defalarca Meclis’te araştırma önergesi verdik. Tamamı iktidar tarafından reddedildi. Hakikatı ortaya çıkaracak adil bir soruşturma yürütülürse iktidar elindeki propaganda imkanını kaybedecekti. O nedenle o dönemin karanlıkta kalmasını istiyorlar.”

7 Haziran seçimlerinin hezimetini unutamayanlar, iktidarı kaybedenler, bunun sorumlusu olarak gördükleri partimize karşı her türlü karalama kampanyasıyla sistematik saldırı başlatmıştı.”

”MUHATABIMIZ SAVCI DEĞİL İKTİDARDIR”

Bizim muhatabımız savcı değildir, siyasi iktidardır. Ama bu operasyonu başlatan savcı olmak üzere şunu bilsinler ki, işledikleri suçların üstünü bize saldırarak örtemezler. Biz nikah sonrası soluğu Saray’da alan savcının bu operasyonu hangi kaygılarla başlattığını ve yürüttüğünü biliyoruz. Hangi talimatlar çerçevesinde hareket ettiğini de biliyoruz.”

Kumpas davalarıyla iktidarlara hizmet eden hakimler ve savcılar çok zaman geçmeden kendi kullandıkları yöntemlerin kurbanı olmuşlardır. Hukuku bu kadar açık şekilde çiğneyen, adaleti katleden her kim olursa olsun, bu ülkede yakında kurulacak adil yargı sisteminin önünde mutlaka hesap verecektir.”
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ