HDP vekillerinin yürüyüşüne engel: ‘Bu, tecridin fotoğrafıdır’

HDP Hakkâri Milletvekili ve Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Eş Başkanı Leyla Güven’in “Abdullah Öcalan’a dönük tecridi protesto etmek için” başladığı açlık grevi eylemi 100. gününe yaklaşıyor.
Polis, HDP'nin bugün İstiklâl Caddesi’nde yapacağı tecrit karşıtı yürüyüşü engelledi. 

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, dün yaptığı açıklamada “Şimdi ‘Apo’ içeride diye, güya milletvekilleri yürüyüş yapacaklarmış sağda solda. Sizi yürüten adam değildir” demişti. 11.30’da başlaması beklenen yürüyüşe polis izin vermedi. HDP’liler de Taksim Meydanı’nda bulunan otelin önünde basın açıklaması ve oturma eylemi yaptı.

MEYDAN TOMA’LARLA KUŞATILDI, SOKAKLAR KAPATILDI


İstiklal Caddesi’nde çok sayıda sivil polis olduğu, Mis Sokak girişinin de TOMA tarafından kapatıldığı görüldü.

Yürüşün başlaması planlanan Taxim Hill Otel’in hemen karşısına ve İstiklal Caddesi’nin girişindeki Taksim Caddesi’nin başlangıcına da TOMA ve polis yerleştirildi.HDP Sözcüsü Saruhan Oluç, Siirt Milletvekili Meral Danış Beştaş, Diyarbakır Milletvekili Remziye Tosun, İstanbul Milletvekili Erol Katırcıoğlu, İzmir Milletvekili Serpil Kemalbay, Batman Milletvekili Ayşe Acar Başaran yürüyüşe katılmak için Taksim’de bulundu. Soylu’nun açıklamalarının ardından yürüyüşe bütün HDP milletvekillerinin katıldığı belirtildi.

Polis, HDP’lilerin bulunduğu otelin çıkışını kapattı.

HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, otelin önünde herhangi bir açıklama yapmayacaklarını, İstiklâl Caddesi’ndeki yürüyüşün ardından Galatasaray Lisesi önünde açıklama yapacaklarını söyledi. Buldan’ın açıklamasının ardından HDP’liler ile polis arasında yürüyüş için görüşmeler başladı.
HDP’DEN ANAYASA VE ‘UYGUNSUZ EMİR’ HATIRLATMASI 

Polis, İstiklâl’de yürüyüşe izin verilmeyeceğini söyleyip otel önünde açıklama yapılmasını istedi. HDP adına konuşan TBMM Başkanvekili ve Mardin Milletvekili Mithat Sancar, toplanma ve eylem hakkının anayasayla korunduğunu hatırlattı.

Polis, Sancar’a “Sizin kadar olmasa da biz de Anayasa’yı biliyoruz, siyasal okudum” dedi. Bunun üzerine Sancar, polise “uygunsuz emir” kavramını hatırlattı. Vekiller, “Tek tek, küçük gruplar olarak yürüyeceğiz” diyerek tekrar taleplerini iletti.

POLİS: İZİN VERİRSEM NASIL AÇIKLAYACAĞIM? 

Polis de 18 Ağustos’tan beri İstiklâl’de yürüyüş ve eyleme izin verilmediğini belirterek, “Size izin verirsem, aylardır yaptıklarımı nasıl açıklayacağım” dedi, “Biz yasaları uyguluyoruz; ben yapmıyorum ki yasaları, siz yaptınız” diye ekledi.

Yapılan görüşmeler sonucunda HDP milletvekilleri, Gümüşsuyu’na doğru yöneldi ancak polis buradan yürüyüşe izin vermeyeceğini bildirdi.

OTURMA EYLEMİ YAPILDI: ‘TECRİDİN FOTOĞRAFINI ÇEKİYORUZ’ 

HDP Eş Genel Başkanları Sezai Temelli ve Pervin Buldan da otelin önünde bir açıklama yaptı. Temelli açıklamada “Burada size tecritin fotoğrafını çekiyoruz” dedi. Basın açıklamasının ardından HDP’liler, oturma eylemi yapmaya başladı.‘İÇİŞLERİ BAKANININ HUKUKSUZ TALİMATIYLA ENGELLENDİK’

Buldan da şunları söyledi:

“Bugün hep birlikte bir kez daha tecrit edildik. Bugün Galatasaray Meydanı’na gitmemiz, İçişleri Bakanı’nın talimatıyla engelledi. Bugün bir kez daha gördük ki İçişleri Bakanı hukuksuz bir şekilde engelledi. Adam olmak insan olmak değildir. İnsan olmak ölümlere dur demektir. İnsan olmak ölümleri engellemektir. Bu ülkeyi yönetenler bilmelidir ki bizler haklı be meşru taleplerimizi her zaman her yerde dile getireceğiz.”

 
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ