HDP Van İl Eş Başkanı Yadişen Karabulak tutuklandı

Van merkezli olarak 5 ilde yapılan yapılan operasyonlarda gözaltına alınan 22 kişiden 6’sı tutuklandı. Tutuklananlar arasında HDP Van İl Eş Başkanı Yadişen Karabulak da bulunuyor.


Van merkezli olarak 10 Eylül tarihinde Bitlis, Hakkari, Diyarbakır ve Iğdır’da yapılan operasyonlarda aralarında Demokratik Toplum Kongresi (DTK) üyeleri ile Halkların Demokratik Partisi (HDP) Van İl Eş Başkanı ve ilçe eş başkanlarının bulunduğu 22 kişi gözaltına alınmıştı.

24 SAAT AVUKAT GÖRÜŞ YASAĞI


24 saat avukat görüş yasağı kararı getirilen 22 kişi gözaltına alındıktan 3 gün sonra adliyeye çıkarıldı. Savcılık ifadesi sonrası 1 kişi serbest bırakılırken 13 kişi tutuklama talebiyle, 8 kişi de adli kontrol uygulaması talebiyle mahkemeye sevk edildi.

GAZETECİ HAMZA ÖZKAN SERBEST

Diyarbakır’da gözaltına alınan Gazeteci Hamza Özkan’ın ifadesi ise, SEGBİS aracılığıyla alındı. Özkan alınan ifadesi sonrası serbest bırakıldı.

Tutuklanma talebiyle sevk edilenler şöyle: Burhan Atmaca, Hasan Güven, Nesibe Akdağ, Sait Kılıç, Abdullah Keleş, Dilan Yıldız, Fatih Şahin, Fikret Doğan, Mehmet Karabıyık, Vahdettin Uca, İbrahim Sungur; Yadişen Karabulak, Bahattin Yavuz.

SUÇLAMA TERÖR ÖRGÜTÜNE ÜYE OLMAK

Adli kontrol uygulaması talebiyle mahkemeye sevk edilenler ise şöyle: Şefik Umaz, Ertuğrul Korkmaz, Esra Babur, Ahmet Karadeniz, Mehmet Rahim Pekür, İhsan Yenigün, Necmettin Acar, Mustafa Özcan.

“Terör örgütüne üye olma” suçlamasıyla tutuklama talebiyle mahkemeye sevk edilenlerden Sait Kılıç, İbrahim Sungur, Fikret Doğan, Yadişen Karabulak, Dilan Yıldız ve Nesibe Akdağ tutuklandı. Diğerleri ise adli kontrol uygulamasıyla serbest bırakıldı.HDP OSMANİYE İL EŞ BAŞKANI SERBEST

Öte yandan, Osmaniye’de dün akşam Halkların Demokratik Partisi (HDP) il ve ilçe binalarına baskın düzenleyen polis, kayyum karşıtı sticker ve bildirilere el koyarak, HDP Osmaniye İl Eşbaşkanı Cebrail Mutlu’yu gözaltına aldı. Erzurum 2’nci Sulh Ceza Hakimliği ve Mardin 2’nci Sulh Ceza Hakimliğince kayyum karşıtı sticker ve bildirilere ilişkin verdiği “el konulma ve toplatılma” kararı gerekçesiyle yapılan baskınlarda, 4 bin 654 broşür polislerce toplatıldı.

Kayyum karşıtı sticker ve bildiriler olması nedeniyle parti binaları basılıp, gözaltına alınan HDP Osmaniye İl Eşbaşkanı Cebrail Mutlu serbest bırakıldı.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ