HDP Eş Genel Başkanı Sancar: HDP, AKP’ye kanmaz; psikolojik harp söylentileri bunlar

HDP Eş Genel Başkanı Mithat Sancar, Abdullah Öcalan üzerinden yürütülen tartışmalarla ilgili "HDP, AKP'ye kanmaz; psikolojik harp söylentileri bunlar" dedi.

T24’ten Murat Sabuncu’nun gündemin sıcak başlıklarıyla ilgili sorularını yanıtlayan HDP Eş Genel Başkanı Sancar, Edirne Cezaevi’nde bulunan Selahattin Demirtaş’la görüşmesi hakkında “Demirtaş’la görüş alış verişinde bulunduk. Demirtaş’ın yaklaşımı partimizden farklı değil. Kendisiyle kopukluk ve iletişim sorunu yok” açıklamasını yaptı.

‘SANKİ HDP AKP’YE YAKLAŞACAK GİBİ’


Son dönemde hükümetin PKK lideri Abdullah Öcalan üzerinden Kürt sorununda yeni bir girişimde bulunacağı iddialarına ilişkin de Sancar, “Her seçim döneminde Öcalan’la ilgili tartışmalarda hep oldu” ifadesini kullandı. Sancar, sözlerini şöyle sürdürdü: “Sanki HDP seçim yaklaşınca AKP’ye yaklaşacak gibi… Son 7 yıldır AKP’nin uygulamalar ortada. AKP HDP’ye yanaşacak, HDP de kanacak ve onun istediği tavrı alacak, bu psikolojik harp yöntemi temelden yanlıştır. Bunun bilerek yapıldığının farkındayız.”

‘DEDİKODULARI BİR KENARA BIRAKMANIN YOLU HAKKI OLAN AVUKATLARIYLA GÖRÜŞMESİ’

Abdullah Öcalan’a yönelik görüş kısıtlamasının ve tecridin kaldırılması için kampanya yürüttüklerini söyleyen Sancar, “Gemlik yürüyüşündeki amaç, bu meseleler yeniden gündeme geleceği için, uzun süredir de Öcalan’la görüşme yapılmadığı için, olağan hakkı olan görüşmelerin yeniden başlatılmasına gündeme getirmek. Bizim net talebimiz var. Tecrit hukuki değil, politik olarak da doğru değil, böyle sürmesinin Türkiye siyasetinde bulanıklaştırma aracı olarak kullanılması gerçeği ortada duruyor. Bunları biz gündeme getirmesek de başka amaçlarla başka çevreler gündeme getiriyor. Tevatür düzeyinde değil açık iletişim kanalıyla yürüsün tartışma diyoruz. ‘Öcalan şunu yapacak’ dedikodularını bir kenara bırakmanın yolu hakkı olan avukatlarıyla görüşmesi. İktidarın seçimlere doğru bunun araç olarak kullanılması ihtimali de aklından geçiyordur. Sanki Öcalan görüşme başladığında AKP’nin işini kolaylaştıracakmış gibi bir hava yayılıyor. Bu da doğru değil” dedi.

‘ŞEFFAF MÜZAKERE OLMAZSA KENDİ ADAYIMIZI ÇIKARIRIZ’

HDP’nin muhalefete bir dayatmasının söz konusu olmadığını ifade eden Sancar, “Muhalefete ilkeler konusunda kamuya açık görüşmeler önerdik. Biz Cumhurbaşkanlığı seçiminde kimin aday olacağını hiç konuşmadık. İlkeler üzerinden açık, şeffaf görüşme önerdik. Eğer ilkeler konusunda açık, şeffaf müzakere olmazsa kendi adayımızı çıkarırız” diye konuştu.

HDP’nin rolünün sadece sayısal olmadığını ifade eden Sancar, ortak aday kapısını açık tuttuklarını, seçimlerle ilgili yeni başlangıç inancını koruduklarını söyledi.

“İktidarın yeni bir çözüm süreci başlatacağını ihtimalini görmüyoruz” diyen HDP Eş Genel Başkanı Mithat Sancar, muhalefetin de Kürt sorununun çözümü konusunda ne önerdiklerinin net olmadığını belirtti.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ