HDP, Ankara’ya yürüyüş kararı aldı: ‘Darbeye karşı demokrasi’

HDP, vekilliklerinin düşürülmesi yönündeki uygulamalara karşı Türkiye'nin farklı noktalarından Ankara'ya 'darbeye karşı demokrasi yürüyüşü' başlatma kararı aldı.


Açıklamada, 'vekilliklerin düşürülmesinin hem Kürt halkının iradesine hem de tüm muhalefet güçlerine yönelik siyasi darbe olduğu' vurgusu öne çıktı.

HDP Hakkari Milletvekili Leyla Güven, Diyarbakır Milletvekili Musa Farisoğulları ve CHP İstanbul Milletvekili Enis Berberoğlu’nun vekilliklerinin düşürülmesine yönelik uygulamanın ardından HDP Merkez Yürütme Kurulu dün olağanüstü toplandı. Toplantıda Ankara’ya “Darbeye karşı demokrasi yürüyüşü” başlatma kararı alındı. Yürüyüşün hangi kentlerden başlatılacağının yapılacak görevlendirmelerin ardından HDP Sözcüsü Ebru Günay tarafından açıklanması bekleniyor.


‘TÜM MUHALEFET CEPHESİNE YAPILMIŞ BİR SİYASİ DARBE’ 

Mezopotamya Ajansı’ndan Berivan Altan’ın haberine göre, HDP Eş Genel Başkanları Pervin Buldan ve Mithat Sancar başkanlığında gerçekleşen toplantıda yapılan tartışmalarda, 3 vekile yönelik uygulamanın ‘hem Kürt halkının iradesine hem de tüm muhalefet güçlerine yönelik siyasi darbe olduğu’ değerlendirmesi öne çıktı.

“Meclis’ten çekilme” tartışmalarının parti gündeminde olmadığı vurgulanan toplantıda, “esas meşru olmayan gücün AK Parti-MHP iktidarı olduğu” ifade edildi. Yürütülen tartışmalarda iktidarın, “Meclis’i bağlamından kopararak, işlevsiz hale getirmek istediği” ve bu yüzden “tüm demokrasi güçlerinin birleşerek, iktidarı düşürmesi gerektiği” değerlendirmesi yapıldı.

MECLİS VE SOKAKTA DA EYLEM VE ETKİNLİKLER 

MYK toplantısında ayrıca Türkiye’nin farklı bölgelerinden Ankara’ya yürünmesi kararı da alındı ve “Darbeye karşı demokratik mücadele programı” tartışıldı. “Darbeye karşı demokrasi yürüyüşü” ile yapılacak Ankara yürüyüşünün hangi kentlerden başlatılacağı partinin yapacağı görevlendirmelerin ardından HDP Sözcüsü Ebru Günay tarafından açıklanacak. Meclis ve sokakta çeşitli eylem ve etkinlikler yapacağı belirtilen HDP ayrıca siyasi partiler ve kitle örgütlerinin de aralarında yer aldığı kurumlara ziyaretler gerçekleştirecek.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ