‘Haydarpaşa ve Sirkeci için kapı önünde beklerim’

İmamoğlu altı ayın sonunda"Engellediğimiz israf tablosunu ve ortaya koyduğumuz tasarruf politikalarını İstanbul ile paylaşacağız" diye konuştu. Haydarpaşa ve Sirkeci garları da gündemindeydi.
İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, İstanbul’da israfın takipçisi olduğunu vurgulayıp görevdeki altıncı ayını doldurduğu aralık ayının sonunda engelledikleri israfı tablo olarak sunacaklarını söyledi.

‘AKP GRUBU İSTANBUL’A VERDİĞİ SÖZÜ TUTMALI’

Göreve geldiğinde devraldıkları İBB bütçesinin cari açığının 10 milyar TL’nin üzerinde olduğunu belirten İmamoğlu, “10 milyarın üzerinde açığı olan bir bütçenin yönetilme şansı tektir, borçlanma. Bunu geçen yıl bu bütçeyi hazırlayan o dönemin İBB yönetimi söylüyor. Bütçeye o dönem 3.6 milyar TL civarında borçlanma kalemi koymuşlar. Biz 1.5 milyar TL borç aldık. 700 milyon daha istedik. AKP grubunun kendilerine yakışanı yapmasını, İstanbul’a verdikleri sözü tutmalarını ve İBB Meclisi’nin perşembe ya da cuma oturumunda 700 milyon liralık borçlanma talebimize onay vermelerini bekliyorum” dedi.


‘İŞLERİN YÜZDE 80’İ DURMUŞ DURUMDA’

Sözcü’den Özlem Güvenli ve Hande Zeyrek’in haberine göre, kurumun geçmişten gelen cari borçları olduğunu ifade eden İmamoğlu şöyle konuştu:

“Daha önceki dönemde 100 şantiye kurulduysa bugün yüzde 75-80’i durmuş durumda. Ben AKP’li CHP’li her ilçeyi geziyorum. Hangi ilçeye gidersem gideyim 10 işin 8’i durmuş durumda. Kapalı otopark, metro, park, okul, yurt ya da teknik alan adına ne derseniz deyin yüzde 80 duruyor. Projeleri toparlayıp bitirmek zorundayız, mevcut cari borçları ödemek zorundayız. Bütçe açığı ve borç yönetimi söz konusu.”

‘HAYDARPAŞA VE SİRKECİ GARI İHALELERİNİ İBB’YE VERMEZLERSE KAPININ ÖNÜNDE BEKLEYECEĞİM’

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, Haydarpaşa ve Sirkeci Garı ihalelerine ilişkin de konuştu. ‘İhaleyi iptal edin ve İBB’ye verin‘ çağrısı yapan İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, şunları söyledi:
“Eğer ‘iş sarpa sarıyor biz bu ihaleyi iptal edelim başka bir yöntemle başka birine vermeye çalışalım’ arayışındaysalar ben Haydarpaşa ve Sirkeci Garı’nın kapısının önünde bekleyeceğim. Bu süreç mühimdir. İdari yozlaşmanın geldiği noktadır. Bu işi İBB’ye vermezler başka bir arayış içine girerlerse bakandan yetkililerin tamamına şaibe damgasını vurur. Yanlıştan dönsünler. Ya bakan bunu düzeltsin ya da Cumhurbaşkanı sürece müdahale etsin. O firmanın şu an ihaleye devam etmesi yanlıştır. Çok net.”
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ