Hatay’daki orman yangınında skandal ortaya çıktı: Arıza bilindiği halde giderilmemiş

Hatay’ın Samandağ’da 5 Eylül günü saat 10.40’ta başlayan yangına havadan müdahalenin 4 saat sonra başladığı öne sürüldü. Yangının başlama anından 4 saat sonra KKTC’den gelen yangın söndürme helikopteri ve uçağın bölgeye ulaştığı raporda yer aldı.


CHP, Hatay’ın Samandağ ilçesinde 5 Eylül’de ormanlık alanda çıkan ve 4 gün boyunca kontrol edilemeyen orman yangınıyla ilgili rapor hazırladı. Çarpıcı tespitlerin yer aldığı raporda bir yangın söndürme helikopterinin arızalı olduğu ve arızanın bilinmesine rağmen bu helikopterin tamir edilmemesi ihmal olarak değerlendirildi.

3 BİN 500 HEKTAR ORMANLIK ALAN YANDI


Cumhuriyet’ten Hazal Ocak’ın haberine göre CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Doğa Hakları ve Çevreden Sorumlu Ali Öztunç ile Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş, Hatay Milletvekilleri Suzan Şahin, Mehmet Güzelmansur, İsmet Tokdemir, Serkan Topal, Adana milletvekilleri Orhan Sümer, Müzeyyen Şevkin, Hatay il ve ilçe örgüt yöneticileri 10 – 11 Eylül tarihlerinde yangın bölgesinde incelemelerde bulundu. İncelemelerin ardından Ali Öztunç tarafından hazırlanan raporda yangın kapsamında yaklaşık 3 bin 500 hektarlık orman alanının yok olduğu vurgulanarak yangına geç müdahale edildiği öne sürüldü.

“YANGINA 4 SAAT SONRA MÜDAHALE EDİLDİ” İDDİASI

Raporda bu konuya ilişkin “Yangın, resmi verilere göre 5 Eylül 2020 günü saat 10.40 itibarıyla başlamıştır. Bakan Pakdemirli’nin sözlerinin aksine, yangına kısa bir süre sonra değil, 4 saat sonra havadan müdahale edilmeye başlanmıştır. Yangının başlama anından 4 saat sonra, saat 15.40’ta KKTC’den gelen yangın söndürme helikopteri ve uçak, yangın çıkan bölgeye ulaşmıştır. Yangının çıktığı an itibarıyla makul süre içerisinde, yangını söndürmeye elverişli olacak sayı ve kapasitede yangın söndürme helikopteri/uçağı ile müdahale edilmemiş, yangın daha geniş alana yayılmış, yangını kontrol altına almak daha da güçleşmiştir” denildi.

HELİKOPTERİN ARIZASI GİDERİLMEMİŞ

Hatay’da bulunan bir adet yangın söndürme helikopterinin arızalı olması nedeniyle havadan geç müdahale edildiği belirtilen raporda “Helikopterin arızalı olduğu bilindiği halde tamirinin yapılmaması ihmaldir’’ sözleri kaydedildi.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ