Harbiyeli Yusuf göremedi ama arkadaşları 6 yıl sonra özgür

Paşaların kahraman ilan edildiği darbe girişimi sonrası müebbet hapis cezası verilen ve 6 yıl cezaevinde kalan askeri öğrenciler için Yargıtay "pardon" dedi. 2020 yılında cezaevinde yakalandığı kansere yenik düşen Yusuf Kurt ise unutulmadı.

Hava, su, gıda kadar muhtaç olduğumuz adalet, son yıllarda hiç olmadığı kadar siyasi çıkarlar için kullanılmaya başlanınca en çok şikayet alan kavram oldu.

İdeolojiler üstü olması, topluma yayılması, hak ve özgürlük kavramlarının alanını genişletmesi gereken adalet, iktidarın muhalefeti kontrol altında tutma aracı haline geldi.


Bizzat Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan defalarca yargıya müdahale ettiğini söyledi.

Sadece kendisi istemiyor diye AYM ve AİMH kararlarına rağmen cezaevinde yıllarını harcayanlar var.

15 Temmuz sonrası müebbet hapis cezası verilen harbiyelilerin durumu da vicdanları en çok rahatsız eden davalardan biri.

18-20 yaşları arasındaki yüzlerce askeri okul öğrencisi koca paşaların kahraman ilan edildiği darbe girişiminin günah keçisi ilan edildi.

6 YIL SONRA GELEN ADALET

Sultanbeyli davası olarak bilinen, Hava Harp Okulu öğrencinin müebbet hapis cezası aldığı davanın Yargıtay incelemesi geçtiğimiz günlerde tamamlandı.

Hak ihlali tespit eden Yargıtay, 71 öğrencinin tahliyesine karar verdi. Öğrenciler 6 yıl sonra ailelerine kavuştu.YUSUF KURT BUGÜNLERİ GÖREMEDİ

Arkadaşlarıyla birlikte müebbet hapis cezasına çarptırılan askeri öğrencilerden Yusuf Kurt, 2020 yılında hayatını kaybetti.

Cezaevindeyken kansere yakalanan Kurt, aktivist Melek Çetinkaya ile hastanede yaptığı görüşmede “Bu zalimlerin gittiğini görmeden ölmek istemiyorum” demişti.

Tahliyelerin ardından Yusuf Kurt da unutulmadı. Avukat Cemil Çiçek sosyal medyada yaptığı paylaşımda, “Harp Okulu öğrencisi Yusuf Kurt. Tutuklandı. Müebbet aldı. Cezaevinde kanser oldu. 2020 Kasım’da hayatını kaybetti. Eğer yaşasaydı Yargıtay kararıyla o da dün serbest kalabilirdi. Ne yazık ki olmadı…” ifadelerini kullandı.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ