Girmediği ameliyatlarla vurgun yapan eski rektör ‘Bunlar fetö taktiği’ diyerek kendini savundu

YÖK Denetleme Kurulu, şu anda Selçuk Üniversitesi’nin Göz Hastalıkları Anabilim Dalı Başkanı olan eski Rektör Prof. Dr. Süleyman Okudan hakkında yolsuzluk raporu hazırladı.


Okudan ise hakkında soruşturma açılmasına “Bunlar FETÖ taktiği” diyerek cevap verdi.

Yüksek Öğretim Kurumunun (YÖK) raporunda, Süleyman Okudan hakkında diğer doktorların ameliyatlarını kendisine aitmiş gibi kayda geçirdiği vurgulanıyor. Hürriyet’ten Fevzi Kızılkoyun’un haberine göre Okudan, işlem kat sayısı daha yüksek olduğu için devleti çifte zarara uğratmakla da suçlanıyor.


Ayrıca, raporda şöyle deniliyor: “Prof. Dr. Okudan’a ait yıllık performans ödemesi yapılan ameliyat sayısı ile ameliyat defterinde adına kayıtlı ameliyat sayısı arasındaki farkın 539 ameliyata kadar yükselmesi, dikkat çekici ve izaha muhtaç bir durum.”

Raporda, profesörün kendi bölümünde diğer hocalara mobbing uyguladığının da iddia edildiği belirtilerek bu konu hakkında da araştırma yapılması istendi. Raporun ardından YÖK, Okudan ile ilgili soruşturma izni verdi.

OKUDAN: HAVUZ SİSTEMİ VAR

Prof. Dr. Okudan, isimsiz ve imzasız mektuplarla suçlandığını belirterek, bunu bir rektör yardımcısı ve bir öğretim üyesinin yaptığını öne sürdü. “İsimsiz, imzasız mektupları 7 farklı kuruma göndermişler. Bunlar FETÖ taktiği” diyen profesör, iki kişi hakkında suç duyurusunda bulunduğunu, savcılığın soruşturma başlattığını dile getirdi.

Okudan, şöyle devam etti: “Yapılan ameliyatlarda veya işlemlerde yanlış bir şey yok. Bütün üniversitelerde gönüllülük esasına göre bir havuz sistemi var. 5 bin küsur ameliyat yapılmış. Benim adıma yazılı ameliyat sayısı da doğal. Bütün üniversite hastanelerinde aynı sistem var. Ortada ne bir suç ne de suçlu var. Her yıl Sayıştay denetiminden geçiyoruz.”

SABIKASI TEMİZ DEĞİL

Prof. Dr. Süleyman Okudan, Selçuk Üniversitesi Rektörü olduğu 2008 yılında Okyanus Şirketler Grubu’na yönelik operasyonda çıkar amaçlı suç örgütü yöneticisi olduğu iddiasıyla gözaltına alınmıştı. Okudan’ın villasında yapılan aramada, yatak odasında bulunan yaklaşık 1 milyon YTL’ye ‘rüşvet parası” olduğu gerekçesiyle el konulmuştu.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ