Gergerlioğlu: Barolar bağımsız işkence raporları nedeniyle susturulmak isteniyor

HDP Milletvekili Gergerlioğlu, baroların hak ihlallerini ve işkence suçlarını kamuoyuna duyurduklarını hatırlatarak, “Barolar hazırladıkları bağımsız işkence raporları nedeniyle bu raporları önlemek için iktidar tarafından susturulmak isteniyor” dedi


Halkların Demokratik Partisi (HDP) Kocaeli Milletvekili ve TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu Üyesi Ömer Faruk Gergerlioğlu, baroların yapısını değiştiren, ‘çoklu baro’ yöntemiyle üye sayılarına da müdahalede bulunan düzenlemeyi eleştirdi.  Baro başkanlarının Meclis’e girememesini eleştiren Gegerlioğlu, “Baro Başkanları kapıda sıkıntı içerisindeler giremiyorlar. Bu millet bu Meclis’e giremeyecekse bu Meclis’in adını değiştirin. Adını Ak Parti Meclisi koyun” dedi.

“BAROLAR İŞKENCEYİ İSPATLADI, BU YÜZDEN HEDEF”


Baroların susturulmak istenmesinin altında, hazırladıkları işkence ve kötü muamele raporlarının etkili olduğunu savunan Gergerlioğlu, şu değerlendirmeyi yaptı:

“Sanırım, baroların siyasallaşmasının önündeki en önemli neden baroların hazırladığı işkence raporları. Ben, Meclis’in İnsan Hakları İnceleme Komisyonu üyesiyim ve baroların hazırladığı tüm işkence raporlarının nasıl sümenaltı edildiğini çok iyi biliyorum. Bakın, Van Barosu’nun, Trabzon’un Beşikdüzü Cezaevi için hazırladığı işkence raporuna iki buçuk yıldır tek bir işlem yapılmadı. Şanlıurfa Barosu’nun, Halfeti’deki işkenceler için hazırladığı raporuna tek bir işlem yapılmadı, adli ve idari. Diyarbakır Barosu’nun, Elâzığ Cezaevi için hazırladığı rapora tek bir işlem yapılmadı ki biz, o Elâzığ Cezaevi’ne ziyarete gittiğimizde bize mahpuslar ne dedi biliyor musunuz arkadaşlar? Bakın, adli ve siyasi tüm mahpusların koğuşlarına girdiğimiz zaman bize çok çarpıcı bir Elâzığ Cezaevi tanımı yapıyorlardı. Diyorlardı ki: Sayın vekil burası sıradan bir cezaevi değil, burası Elâzığ Cumhuriyeti, burada Ankara dinlenmez, burada istediklerini yaparlar. İşte, bu, cezaevi için hazırlanmış işkence raporunu hazırlayan Diyarbakır’ın raporu rafa kaldırıldı, hiçbir işlem yapılmadı.”

“BAROLARIN EKARTE EDİLMESİNİN NEDENİ İŞKENCE RAPORLARI”

Daha önce Ankara Barosu’nun, Ankara Emniyeti’ndeki işkenceyi açığa çıkarttığını hatırlatan Gergerlioğlu, “On dört ay önce, Ankara Emniyeti’nde yapılan dehşet verici işkenceler ki bunlar Ankara Barosu’nun raporuyla ispatlandı; gözaltında olmasına rağmen 6 kişi konuştu ve bu 6 kişi çırılçıplak bir karanlık odada Ankara Emniyeti’nde soyulduklarını, makatlarında cop dolaştırıldığını ve aşırı şekilde darp edildiklerini söylediler, gözaltında olmalarına rağmen söylediler. Ankara Barosu bunları raporladı ve ardından ne oldu biliyor musunuz? Takip ediyorum: İdari ve adli tek bir işlem yok. Cumhuriyet Savcısı güya bir soruşturma başlattı, on dört aydır bir sonuç yok. İşte baroların ekarte edilmesinin nedeni bu arkadaşlar. Bunu net bir şekilde söylüyorum.”

“BÜYÜK YARGI SORUNLARI VAR AMA BİZ BAROLARI KONUŞUYORUZ”

Türkiye’de çok önemli yargı sorunları olduğunu belirten HDP’li Gergerlioğlu, “Muhalifleri acımasızca cezaevlerine dolduran bir yargı sorunu var ülkemizde” dedi ve sözlerine şöyle davam etti:

“Bunu değil, baroları nasıl boyunduruk altına alabilirim, nasıl diskalifiye edebilirim meselesini konuşuyoruz. Bakın, bugün ülkede 800’e yakın bebek ve çocuk cezaevinde anneleriyle birlikte arkadaşlar, acımasız bir şekilde cezaevlerine dolduruldular. Biz, adli bir reform paketi çıkardık ve orada bu konulara bir çare bulunur diye düşündük ama hayır, acımasız bir şekilde savcılar tutukluluğa sevk ediyor, hâkimler tutuklama kararı veriyor ve kimleri; bebekli anneleri, hamile anneleri, loğusa anneleri. Hiç çekinmeden, hiç utanmadan bu kararları veriyorlar. Bu yaz günlerinde Antalya’da, Aydın’da, Diyarbakır’da ve yanında 2 bebeğiyle tutuksuz yargılanabilecekken, zulümden oralarda perişan olmuş anneler var.”
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ