Gençosman’ın ailesi konuştu: İhmali, kusuru ve suçu olanlar bulunsun

Hafız Nesrin Gençosman'ın ölüm sebebine ve ihmallere ilişkin adlî süreç başlatıldığını belirten ailesi suçluların cezalandırılacağına inandıklarını belirtti.


Tutuklandıktan sonra Cezaevinde bulaşan zatürre mikrobu sonucu ilk mahkemesine çıkamadan vefat eden, genç hafize Nesrin Gençosman’ın ailesi avukatı aracılığı ile konuştu. Ordu’da 30 Mayıs 2018 tarihinde göz altına alınıp 1 Haziran’da tutuklanan genç hafız Nesrin Gençosman cezaevinde bulaşan zatürre mikrobu sonucu ilk mahkemesine çıkamadan vefat etmişti.

Yeni Asya‘dan Nurdan Toprak‘ın haberine göre, Nesrin Gençosman’ın ailesi adına bir açıklama yayınlayan avukat Burak Nuhoğlu vefat olayını ve sonrasında yaşananları anlattı.


‘ADLÎ ve İDARÎ SORUŞTURMA SONUÇLARINI BEKLİYORUZ’

Nuhoğlu açıklamada şunları dedi:

“Müteveffa Müvekkilim NESRİN GENÇOSMAN, hakkında görülmekte olan kamu davası kapsamında Erzurum 3. Ağır Ceza Mahkemesi’nce 01/06/2018 tarihinde, tutuklanarak Ordu E Tipi Ceza İnfaz Kurumuna konulmuş, cezaevinde, tutukluluğu esnasında sağlık sorunları yaşamaya başlamış, hastalığı sür’atle tam teşekküllü bir hastanede acil müdahale edilmesi gereken duruma ulaşmış, ne var ki detaylarının adlî ve idarî soruşturma neticesinde ortaya çıkacağını ümit ettiğimiz ve cezaevi yönetiminden kaynaklı olduğunu düşündüğümüz birtakım kusur ve ihmaller zincirinin kurbanı olarak, yerinde ve etkin tedaviye tabi tutulmamış, cezaevinde kalp krizi geçirmesi üzerine apar topar Ordu Devlet Hastanesi’ne sevk edilmiş ve akut perikardit, akut miyokardit, pnömoni ve solunum yetmezliği teşhisi ile hastanenin yoğun bakım ünitesinde tedavi altına alınmıştır. Hastanesinden 06/07/2018 tarihinde temin edebildiğimiz hayatî tehlike arz eden durumunu ihtiva eder rapor ile birlikte yargılamasının sürdüğü mahkemesine başvuru yaparak aynı gün tahliye olmasını sağladığımız Nesrin, bilinci kapalı da olsa son günlerini ailesi ve yakınları tarafından ziyaret edilebilir ve özgür bir insan olarak geçirebilmiştir. Cezaevindeki ihmaller ve geç kalınmış olan hastane sevki nedeniyle çoklu organ yetmezliğine ulaşan hastalığına karşı yapılan tüm müdahalelere rağmen, 11/07/2018 tarihinde Hakkın Rahmetine Ermiştir.”

‘SUÇLULAR CEZALANDIRILSIN’

Ölüm sebebine ve ihmallere ilişkin adlî süreç başlatıldığını belirten aile suçluların cezalandırılacağına inandıklarını söyledi ve avukat Nuhoğlu açıklamayı şu sözlerle tamamladı:

“Nesrin’i ölüme götüren süreçte Ordu Ceza İnfaz Kurumundaki idarî personelin bir ihmal, kusur ve suç unsuru içeren başkaca fiillerinin olduğu düşüncesi ile Gençosman Ailesinin sorumlu veya sorumlulara karşı şikâyetçi olarak adlî süreci başlatmışlardır. Devletimizin bu şikâyet üzerinde hassasiyet ile durup ihmali, kusuru, suçu olanları bir an evvel tesbit ederek ilgililer hakkında hızla gerekli idarî kararları alıp, iddiaların Nesrin’in kaldığı kaldığı koğuştaki arkadaşlarının da ifadelerine başvurularak kapsamlı şekilde soruşturulacağına, suçlu veya suçluların sonunda hak ettikleri cezaya çarptırılacağına olan inaçla yukarıda izah ettiğimiz hassasiyet ve uyarılarımızı kamuoyunun dikkatine saygı ile arz ederiz.”

‘GENÇOSMAN AİLESİ DEVLET VE MİLLET AŞIĞI’

Gençosman’ın hiçbir yapıya ve örgüte mensubiyeti bulunmadığını belirten avukat aile adına yaptığı açıklamalarında, müvekkilinin erişim engelli bazı internet siteleri de dahil olmak üzere facebook, twitter, ekşi sözlük ve benzeri sosyal medya hesaplarından fotoğrafları kullanılarak yapılan yayınlara tepki gösterdi. Ailenin devlet ve millet sevdalısı olduğu belirtilen açıklamada, bu haber, yorum ve paylaşımların Gençosman ailesinin bilgisi ve rızası dışında ortaya çıkmış olduğu belirtildi.

GERGERLİOĞLU’NA TEŞEKKÜR VE AÇIKLAMA

Kamuoyunda yanlış yönde algıların oluştuğunu belirten avukat Nuhoğlu açıklamasına şöyle devam etti:

“Nesrin’in ölümündeki ihmalleri araştırmak adına hazırladığı gensoruyu Türkiye Büyük Millet Meclisine taşımış olan HDP Milletvekili Sayın Ömer Faruk Gergerlioğlu’na insan hayatına göstermiş olduğu bu hassasiyeti nedeni ile teşekkür ediyoruz. Ne var ki Sayın Milletvekilinin mensubu olduğu partisinden dolayı Gençosman Ailesi üzerinde oluşan birtakım gerçek dışı algı ve baskılar nedeni ile Nesrin Gençosman ve Ailesinin Halkların Demokratik Partisi (HDP) ile ilgilerinin olmadığını, bu parti ile ortak bir siyasî ve dünya görüşü de paylaşmadıklarını da açıklamak zarureti doğmuştur.”
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ